Rozmiar łańcucha bloków Bitcoin osiągnął 300 gigabajtów

19 września, całkowity rozmiar blockchaina Bitcoin przekroczył 300 gigabajtów. Pierwsza kryptowaluta osiągnęła ten rozmiar po dekadzie istnienia.

Chociaż ta ilość danych może wydawać się duża, typowy terabajtowy dysk twardy może z łatwością pomieścić cały ten wolumen i będzie miał miejsce na kolejną jedną lub dwie dekady. Rozmiar wydaje się jeszcze bardziej nieistotny na tle rozdętego blockchaina Ethereum, który ma już ponad 5 terabajtów i nadal rośnie z rekordową prędkością.

Ale w ciągu ostatnich kilku lat blockchain Bitcoin rozwijał się w znacznie szybszym tempie niż na początku. Wynika to w dużej mierze ze wzrostu liczby dziennych transakcji, a także wdrożenia rozwiązania do skalowania sieci SegWit, które faktycznie podwoiło rozmiar bloku do dwóch megabajtów.

W ciągu pierwszych czterech lat swojego istnienia blockchain Bitcoin osiągnął 20 GB. Dopiero w 2016 roku, kiedy osiągnął 54 GB, jego wzrost zaczął przyspieszać – prawdopodobnie ze względu na wzrost liczby użytkowników w ekosystemie. W tej chwili blockchain Bitcoin rośnie w tempie około 58 GB rocznie.