Kryptofelieton #4: Kryptografia asymetryczna

Ogólnie pracuję nad nową serią artykułów, które pojawią się również na bitcoinpl.org, w których mam zamiar omawiać podstawy kryptowalut w prosty i zrozumiały dla każdego sposób, chociaż niekoniecznie zgodny z terminologią. Są rzeczy, które trudno wytłumaczyć przeciętnej osobie. Mam nadzieję, że seria się spodoba i będziecie subskrybować po więcej 😉

Jedną z technologii, która jest ciekawa to kryptografia asymetryczna, czyli właśnie system szyfrowania i rozszyfrowania dwoma różnymi kluczami.

Do czego się stosuje taką kryptografię?

Przydaje się, gdy musimy wysłać wiadomość (czy pliki) osobie, która nie jest nami. My potrzebujemy takiego systemu, który szyfruje i rozszyfrowuje tym samym hasłem dany np. plik. Do tego służy kryptografia symetryczna. W kryptografii asymetrycznej na podstawie działań matematycznych powstają dwa klucze – klucz publiczny, który rozdajemy każdemu i klucz prywatny dla nas.

Osoba pisząca tekst zamienia go na liczby i za pomocą działań matematycznych wysyła go odbiorcy, który używając klucza prywatnego dekoduje wiadomość. Taka forma kryptografii ma bardzo ciekawe cechy

Haker po drodze nie jest w stanie przechwycić klucza prywatnego (bo nie jest on wysyłany), tak więc nie jest w stanie dekodować wiadomości
Na podstawie klucza publicznego nie da się wyliczyć klucza prywatnego. Tak więc nie ma z tym większego problemu, by udostępniać go możliwie największej liczbie osób.
Jeśli dwie osoby wymienią się kluczami, cała komunikacja jest szyfrowana, co umożliwia stosowanie w pełni prywatnych komunikatorów (np. na OTR lub OMEMO).

Zachowujemy wolność słowa

W kryptowalutach jest odwrotnie. Jedna osoba szyfruje wiadomość (i rozsyła ją w sieć) używając klucza prywatnego, a inne osoby mając klucz publiczny mogą to rozszyfrować. Taki sposób działania ma jedną dużą zaletę. Tylko osoby posiadające klucz (powinna to być jedna osoba) może dokonać transakcji, a inne mogą tą wiadomość odczytać i zinterpretować.

Mikroprzykład z życia

Dobrym przykładem jest brama na osiedle. Aby wejść na osiedle trzeba znać kod (i załóżmy ten wariant). Osoba nie znająca kodu nie jest w stanie się dostać na podwórko bez jego znajomości. Co innego gdy mamy do czynienia z wyjściem z osiedla, w którym jest zazwyczaj klamka lub guzik umożliwiające opuszczenie posesji.

Mam nadzieję, że już rozumiecie po co jest system kryptografii asymetrycznej 😉

autor: Lord Fervi

Comments (No)

Leave a Reply