FBI zidentyfikowało twórcę oprogramowania ransomware LockBit

Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych, brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości i Europol ujawniły tożsamość twórcy programu ransomware LockBit. Okazało się, że jest to obywatel Rosji Dmitrij Jurijewicz Choroszew.

Wśród cyberprzestępców Dmitrij Khoroshev jest znany pod pseudonimami LockBitSupp i putinkrab. Według przedstawicieli międzynarodowych agencji bezpieczeństwa Rosjanin otrzymał w wyniku swojej przestępczej działalności co najmniej 100 milionów dolarów, a łączna kwota żądanego okupu przekracza 500 milionów dolarów.

LockBit to złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemów komputerowych i żąda od użytkowników zapłaty okupu w kryptowalutach. Pierwsze ataki odnotowano już w 2019 roku. Ofiarami programu stały się organizacje z USA, Chin, Indii, Indonezji i Ukrainy, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Na Dmitrija Choroszewa sankcje nałożyły rządy Wielkiej Brytanii, USA i Australii, przewidujące zablokowanie jego funduszy i zakaz wjazdu. W tej chwili lokalizacja twórcy programu LockBit nie jest znana międzynarodowym organom ścigania.

FBI i Europol ogłosiły nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów za wszelkie informacje prowadzące do aresztowania.

Comments (No)

Leave a Reply