Deutsche Bank: Większość monet typu stablecoin wkrótce opuści rynek

Analitycy Deutsche Bank, największego niemieckiego konglomeratu finansowego pod względem liczby pracowników i aktywów, opublikowali raport, w którym stwierdzają, że większość cyfrowych monet typu stablecoin upadnie z powodu braku przejrzystości.

Analitycy z Deutsche Bank Research zbadali ponad trzysta aktywów fiducjarnych pochodzących z 1800 roku i obejmujących ponad dwa stulecia. I dowiedzieli się: 49% takich aktywów zawiodło. Eksperci bankowi twierdzą, że głównymi czynnikami niepowodzenia są problemy z zarządzaniem i wrażliwość makroekonomiczna stablecoinów.

Historia sugeruje, że monety typu stablecoin mogą napotkać turbulencje. Choć niektórym udaje się przetrwać, większość najprawdopodobniej poniesie porażkę ze względu na brak przejrzystości operacji i podatność na nastroje spekulacyjne”.

Specjaliści Deutsche Bank Research przypomnieli, że w 2022 roku na rynku doszło do załamania stablecoina Terra USD (UST) i powiązanego z nim aktywa LUNA. W rezultacie inwestorzy stracili 40 miliardów dolarów Wiosną 2023 roku USDC Circle straciło powiązanie z dolarem amerykańskim w wyniku bankructwa amerykańskiego Silicon Valley Bank.

Analitycy niemieckich banków uważają, że takie incydenty uwydatniają ryzyko związane ze stablecoinami i podają w wątpliwość przyszłość tego aktywa. Według wyników ankiety przeprowadzonej wśród 3350 klientów, 42% respondentów spodziewa się całkowitego zniknięcia stablecoinów. Tylko 18% uczestników wierzy w dobrobyt.

Zdaniem ekspertów Deutsche Banku podobieństwo tych aktywów pozwala na ekstrapolację danych historycznych dotyczących walut sztywnych na niealgorytmiczne monety typu stablecoin. Eksperci bankowi wyrazili nawet wątpliwości co do stabilności USDT Tethera, ponieważ adekwatność zabezpieczenia stablecoina nie jest całkowicie przejrzysta.

Tether już odpowiedział, stwierdzając, że w raporcie bankierów „brakuje jasności, solidnych dowodów i opiera się na niejasnych stwierdzeniach, a nie na rygorystycznej analizie naukowej” i żartuje: „Historia grzywien i sankcji nałożonych na Deutsche Bank budzi wątpliwości co do jego zdolności do krytykowania innych osób w branży finansowej. Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał tę instytucję za najbardziej ryzykowny bank na świecie.

Comments (No)

Leave a Reply