CertiK: Rośnie liczba kradzieży kluczy prywatnych

Analitycy z firmy Certik, specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie, alarmują. W dniach od 12 do 16 marca odnotowali oni znaczący skok strat finansowych. Dotknęło to właścicieli aktywów cyfrowych, których prywatne klucze kryptograficzne zostały naruszone. Straty, jakie ponieśli użytkownicy w tym krótkim okresie, osiągnęły astronomiczną sumę 22,96 mln dolarów. Specjaliści z Certik podkreślają, że pojedyncze straty wśród posiadaczy aktywów cyfrowych wielokrotnie przekraczały milion dolarów.

Alarmujące przypadki naruszeń

Wśród głośnych przypadków naruszeń znalazł się Chris Larsen. Jako współzałożyciel i prezes wykonawczy Ripple, 31 stycznia 2024 r., doświadczył ogromnych strat. Utracone aktywa Larsena oszacowano na około 112 milionów dolarów. Niemal równocześnie podobny los spotkał PlayDapp i FixFloat. Te firmy straciły odpowiednio 32,3 oraz 26 milionów dolarów. Takie zdarzenia rzucają cień na bezpieczeństwo w świecie kryptowalut.

TSertik

W pierwszym kwartale 2024 roku, eksperci Certik zarejestrowali aż 24 ataki. Stratę finansową spowodowaną naruszeniami kluczy prywatnych oszacowali na 237 mln dolarów. To drastyczny wzrost w porównaniu z pierwszym kwartałem 2023 roku. Wówczas odnotowano 11 ataków, a straty wyniosły „zaledwie” 18,8 mln dolarów. Oznacza to, że w ciągu roku straty wzrosły o przerażające 1160%.

Analitycy Certik nie mają dobrych wieści. Według nich, naruszenia kluczy prywatnych prawdopodobnie będą nadal główną przyczyną utraty aktywów cyfrowych. W miarę jak wartość rynkowa zasobów cyfrowych rośnie, atakujący coraz częściej będą celować w scentralizowane organizacje. Te stają się bowiem coraz bardziej lukratywnym celem.

Dodatkowo, niedawno użytkownicy sieci społecznościowej X zostali ofiarami nowego rodzaju ataku phishingowego. Przestępca, podający się za znanego tradera o pseudonimie Ansem, ukradł monety SOL o wartości 2,6 miliona dolarów. To kolejny dowód na to, że zagrożenia w świecie kryptowalut ewoluują i wymagają nieustannej czujności zarówno od posiadaczy aktywów, jak i od specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Comments (No)

Leave a Reply