90% tokenów projektów DeFi jest w posiadaniu niewielkiej grupy osób.

Według badań Simone Conti, współzałożyciela DeFi Italy, tokeny projektów DeFi koncentrują się na niewielkiej liczbie portfeli.

Conti zebrał i przetworzył dane z portali DeFi Pulse i Etherscan i odkrył, że w prawie każdym projekcie DeFi 500 najlepszych portfeli zawiera co najmniej 90% wszystkich tokenów w tym projekcie. A dla trzech popularnych platform liczba ta sięga 99%.

Protokół Compound jest jednym z największych projektów DeFi, a 96% tokenów COMP jest przechowywanych na nie więcej niż 500 adresach. Jednocześnie w 5 portfelach przechowywanych jest ponad połowa całkowitej liczby tokenów. Podobna sytuacja jest z tokenami MKR projektu MakerDAO. „Tylko” 49% całkowitej liczby tokenów jest przechowywanych w 5 największych portfelach.

W większości przypadków 40% tokenów jest przechowywanych w pięciu największych portfelach. Wyjątkiem jest Bancor, gdzie odsetek ten wynosi 33%.

Największą koncentrację obserwuje się w przypadku projektu Meta (MTA), w którym na pięć adresów przypada 97,23% całkowitej podaży rynku. 500 największych portfeli stanowi 99,78%.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.