Uniswap wyemitował token UNI

Zdecentralizowana giełda Uniswap oficjalnie ogłosiła uruchomienie własnego tokena do zarządzania protokołem.

Na blogu Uniswap ogłoszono że, został wydany 1 mld tokenów UNI. Ich dystrybucja potrwa cztery lata. 60% tej kwoty przypada członkom społeczności, 21,51% członkom zespołów i przyszłym pracownikom, 17,80% inwestorom, 0,069% konsultantom.

Stała stopa inflacji w wysokości 2% w skali roku zostanie ustalona po czterech latach, co zapewni dalsze uczestnictwo i wkład w Uniswap kosztem biernych posiadaczy UNI”.

Twórcy promują UNI jako kolejny krok w rozwoju protokołu, zwracając uwagę, że Uniswap stale aktualizuje rekordy dotyczące wolumenu obrotu i płynności.

Dzięki udokumentowanym osiągnięciom w zakresie zaspokajania potrzeb rynkowych w wysoce zdecentralizowanej infrastrukturze finansowej z niezależnie rozwijającą się platformą, Uniswap jest teraz szczególnie dobrze przygotowany do rozwoju kierowanego przez społeczność, rozwoju i samoobsługi” – piszą deweloperzy.

Uruchomienie UNI (ERC-20) służy temu celowi poprzez zapewnienie własności rozproszonej społeczności i odpornego, zróżnicowanego systemu zarządzania, który będzie proaktywnie napędzał protokół do przodu”.

Dystrybucja pierwszych 150 milionów UNI już się rozpoczęła. Tokeny są dystrybuowane do użytkowników i dostawców płynności w oparciu o blockchain i okres do 1 września. Użytkownicy mogą dostać 400 UNI na każdy adres, z którego uzyskali dostęp do kontraktów Uniswap v1 lub v2. Dotyczy to również 12 000 adresów, z których transakcje zostały odrzucone. W tym kontekście liczba oczekujących transakcji potwierdzających w sieci Ethereum wzrosła o 30% do 213 000.

15% tokenów jest już dostępnych na żądanie użytkowników i dostawców płynności. 43% emisji (430 milionów UNI) pozostanie w skarbcu do regularnej dystrybucji poprzez dotacje dla współpracowników, inicjatywy społeczności, dostarcznie płynności i inne programy ” – napisano na blogu.

Tydzień wcześniej ponad 800 milionów dolarów aktywów dostawców płynności przeniosło się z Uniswap na alternatywną platformę SushiSwap, której główną przewagą nad konkurencyjną platformą była obecność własnego tokena w celu nagradzania dostawców płynności.

Uniswap uruchomi program wydobywania płynności 18 września z początkowym wsparciem dla puli USDT, USDC, DAI i wBTC.

Token jest już dostępny do handlu na Binance, OKEx, Huobi, Coinbase i kilku innych giełdach. W momencie publikacji cena 1 UNI wynosi 2,50 USD. W związku z tym uczestnicy airdropu otrzymali tokeny o wartości około 1000 $.

źródło: https://uniswap.org/blog/uni/