W dzisiejszym świecie bardzo dużo mówi się o kryptowalutach, które stają bardzo popularne wśród ludzi. Najbardziej znaną z nich jest Bitcoin, który na początku nie był jakoś bardzo rozchwytywany i nie każdy wierzył w to, że tak naprawdę coś z tego będzie. Bo w jakieś chodź najmniejszej części, może zagrozić tradycyjnemu pieniądzu. Jak dzisiaj widzimy Bitcoin, stał się bardzo popularny i bardzo skoczył w górę. I jest najmocniej trzymającą się na światowym rynku kryptowalutą.

Co to jest bitcoin? Historia bitcoina

Kryptowaluta Bitcoin stworzona została w 2009 roku przez grupę znaną jako Sakoshi Nakamoto (prawdziwe nazwiska nie są znane do dziś). Celem stworzenia Bitcoina było to, aby wprowadzić nową metodę płatności, która nie będzie podlegać nadzorowi żadnego organu rządowego, brak jakichkolwiek opóźnień związanych z przelewaniem takiego środka na drugie konto oraz to by nie wymagano za to żadnych opłat podczas wykonywania jakichkolwiek transakcji. Niestety aktualnie wiele firm boi się wprowadzić taką formę płatności z tego względu, brak w niej stabilności, w każdej chwili wartość może się drastycznie zmienić. Na ten moment jeszcze nie stanowi zagrożenia dla tradycyjnych walut. Bitcoin to nic innego jak oparta na systemie blockchain kryptowaluta,

Bitcoin – jak zacząć?

Na samym początku należy zrobić rozeznanie, gdzie chcemy zainwestować swoje pieniądze, czy będzie to kantor, czy giełda. Następnie warto zaopatrzyć się w specjalny portfel poświęcony kryptowalutom. Gdy już tego dokonamy i posiadamy portfel wybrane miejsce inwestycji. Nie pozostaje nic innego jak wpłacić pieniądze do portfela i dokonać zakupu Bitcoina. I w taki oto sposób jesteśmy już w posiadaniu swojej pierwszej kryptowaluty.

Jak działa Bitcoin?

Bitcoin działa na zasadzie specjalnych zapisów, które są ze sobą w pewien sposób powiązane. Zawierają one informacje o transakcjach, jakie zostały wykonane, jak i środki, jakie posiadają poszczególni użytkownicy. Taki rejestr danych nazywany jest łańcuchem bloków (tzw. blockchain). Łańcuch ten składa się ze specjalnych bloków gdzie zapisywane są informacje. Bloki powiązane są ze sobą poprzez zasady kryptografii. Baza danych, która jest w użyciu jest zdecentralizowana. Przez co żaden rząd nie ma wpływu na kryptowaluty. Na Bitcoina, jak i inne kryptowaluty nie wpływa zjawisko inflacji.

Ile kosztuje Bitcoin? Jak sprawdzić aktualny kurs?

Kurs jest to najważniejszy czynnik, na jaki patrzą ludzie, jak i inwestorzy, którzy posiadają kryptowaluty. Jak wiadomo kursy nie są wyznaczane przez organy rządowe. Tak więc kurs wyznaczany jest jedynie za pomocą określenia popytu i podaży danej kryptowaluty, Tak więc aktualne kursy, jak i wahania możemy sprawdzić na specjalnie do tego poświęconych stronach internetowych. Od kursu Bitcoina jako największej rynkowej kryptowaluty, zależą kursy pozostałych wirtualnych walut, więc ludzi głównie sprawdzają kurs BTC, by wiedzieć, czy inne pójdą w dół, czy w górę. Aktualnie wartość jednego Bitcoina warta jest 36 105,00 dolarów co daje 132 786,07 polskich złoty. Jak wiadomo kryptowaluty nie są jeszcze bardzo stabilne, więc wystarczy mały wpis w mediach społecznościowych kogoś bardzo opiniotwórczego i kurs może bardzo szybko polecieć na łeb na szyje. Przez co trzeba uważać, w co i jak inwestujemy.

Kopanie Bitcoina (Mining) – na czym polega? jak kopać?

Kopanie w dużej mierze polega na obliczaniu bardzo skomplikowanych działań matematycznych zwanych algorytmami. Przypomina to kopanie złota w kopalni czy tworzenie pieniędzy stąd nazwa kopanie i ludzi zajmujących się tym górnikami. Jak wiadomo BTC ma swoją ograniczoną liczbę – 21 milionów. Mówi się, że zostało do wydobycia tylko 10%. Do niedawna wydobycie odbywało się za pomocą zwykłych komputerów, a dokładniej mówiąc za pomocą procesora CPU. Po wprowadzeniu PoW. CPU przestało wyrabiać z obliczeniami, gdyż były zbyt skomplikowane i było ich bardzo duża ilość. Następną metodą było wydobywanie za pomocą kart graficznych. Dzięki tej metodzie można wydobywać większość kryptowalut w systemie PoW, Powoli jednak zaczyna odchodzić się od tego sposobu, gdyż wymyślono metodę, która zużywa o wiele mniej energii. Dzięki czemu staje się to bardziej opłacalne. Obecnie najpopularniejszym sposobem kopania jest zaopatrzenie się w tak zwaną koparkę. Jest to połączenie kilku, a nawet kilkunastu kart graficznych obojętnie jakiej firmy, ważne by miały mocne podzespoły, Karty te łączone są na specjalnych płytach głównych poświęconych takim koparkom. Pozostałe podzespoły nie mają zbyt dużego znaczenia. Ważne by posiadało to wysoką klasę energooszczędność, by takie kopanie zaczęło się opłacać i nie doprowadziło do większych strat niż zysków.

Halving Bitcoina – popyt i podaż bitcoina

Jest to nic innego jak zmniejszenie nakładu Bitcoina dokładnie o połowę odbywająca się co cztery lata. Ostatnie tego typu zjawisko miało miejsce 11 maja tamtego roku, Zmniejszyło to wynagrodzenie za rozwiązanie jednego bloku z 12.5 Bitcoina do 6,25 Bitcoina. Przez takie działania zmniejsza się inflacja (na dzień dzisiejszy wynosi mniej więcej 1,8% w skali roku. Halving odbywa się samoczynnie i zgodznie z blockchainem i jego specyfikacja co 210 000 bloków. Dodatkowo wpływa to także na popyt oraz podaż tej kryptowaluty.

Jak kupić bitcoin (BTC)?

Kupno Bitcoina wbrew pozorom jest bardzo proste, możemy to zrobić w specjalnie do tego stworzonym kantorze bądź na giełdzie kryptowalutowej. Jeśli chodzi o kantor należy wejść na portal z kantorem kliknąć zakładkę zakup wybieramy ile chcemy kupić BTC. Następnie wybieramy walutę, w jakiej chcemy zapłacić za krypto. Po czym wpłacamy pieniądze za pomocą karty kredytowej czy przelewu bankowego i cieszymy się z BTC. Zaletą kantorów jest to, że możemy wybrać przelew elixir, który z zazwyczaj trwa 2 do 3 dni czy szybkie transakcje Blue cash i wtedy do 10 min mamy pieniądze na koncie. Drugim sposobem jest giełda, która w porównaniu do kantoru jest bardziej skomplikowana. Możemy tam wybrać szybką transakcję lub możemy wystawić ofertę kupna. Niestety za obie te formy na giełdzie pobierana jest prowizja od transakcji. Tak, więc jeśli chcesz szybko kupić to najlepiej zrobić za pomocą kantoru, który sprzedaje krypto po stałym kursie, który ustalany jest przez właściciela takiego miejsca.

Bitcoin notowania

Po ostatnich wydarzeniach związanych z Elonem Muskiem i jego wpisami. Bitcoin dość mocno spadł przez co ludzie zaczęli dość mocno panikować. Na szczęście sytuacja na rynku kryptowalut bardzo powoli się stabilizuję i Bitcoin zaczyna wracać do swojego poprzedniego kursu. Chodź nie odbędzie się to w ekspresowym czasie i nie wiadomo czy w ogóle będzie to wartość, która była do niedawna.

Portfel dla Bitcoina. Jaki wybrać?

Mamy do wyboru dwa rodzaje portfeli na kryptowaluty:

  • zimne portfele (tzw. cold wallets)
  • gorące portfele (tzw. hot wallets)

Zimne portfele, działają bez podłączenia do sieci i nie wymagają łączenia się z internetem najpopularniejsze są portfele sprzętowe. Które podłączamy do komputera za pomocą wejścia USB. Jest to bardzo bezpieczny wybór z tego powodu, że nie wymagają łączenia z siecią przez co przechowywane przez Ciebie coiny nie są podatne na ataki hakerskie. Gorące portfele to nic innego jak wirtualne, które zazwyczaj są w formie aplikacji czy to przeglądarkowej, czy mobilnej. Wymagają stałego połączenia z internetem i jeśli nie są dobrze zabezpieczone jesteśmy narażeni na atak hakerów. Kody do takich portfeli bardzo często występują w formie QR.

Bitcoin prognozy

O Bitcoinie w ostatnim czasie bardzo dużo się mówi. Jak to wszędzie bywa jedni mówią, pozytywnie drudzy negatywnie. Ważne jednak jest to, że coraz większa ilość inwestorów zaczyna interesować się nimi, ucząc się jak działają, takie giełdy, przez co sprawdzają, czy jest szansa na realny zarobek w tej dziedzinie. Zmieniło się to, że nie jest to zwykła ciekawostka, jak było to parę lat temu, lecz coś, w co warto inwestować na giełdzie. Wielu specjalistów zastanawia się, jak bardzo wartość Bitcoina wzrośnie. Wykonane analizy, które prognozują wzrost bardzo się różnią, bo wszystko zależy jaki model prognostyczny będziemy obserwować. Stock-to-Flow mówi nam, o tym, że wartość wzrośnie do 100 000 dolarów. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to bardzo wysoka kwota. Jeśli przejrzymy prognozy Bloomberga czy Citibanku to zobaczymy, że ta pierwsza twierdzi o wzroście wartości BTC do 170 000 dolarów. Natomiast pewien analityk powiązany z tą ostatnią organizacją Tom Fitzparick przewiduję, że kurs przekroczy pokaźną sumę 318 000 dolarów. Co bagatela, mówiąc, jest kosmiczną kwotą.

Jak sprzedać Bitcoin (BTC)?

Sprzedaż Bicoina polega na tym samym co kupno i polega na tym samym procesie, tylko odwrotnie. Tutaj wybieramy naszego Bitcoina i klikamy sprzedaż. Po całym procesie cieszymy się posiadaną gotówką za sprzedaż tej kryptowaluty. Odbywa się to także za pomocą kantorów oraz giełd. Wszystko zależy ile mamy czasu na sprzedaż czy nam się śpieszy czy możemy poczekać na dobrą ofertę sprzedaży.

Jak wymienić lub zamienić Bitcoin (BTC)?

Działa to na takiej zasadzie samej zasadzie co powyżej. Możemy wymieniać na żywą gotówkę, bądź na inną kryptowalutę. Działa to tak samo jak sprzedaż. I w tych samych miejscach.