W dzisiejszym świecie bardzo dużo mówi się o kryptowalutach, które stają bardzo popularne wśród ludzi. Najbardziej znaną z nich jest Bitcoin, który na początku nie był jakoś bardzo rozchwytywany i nie każdy wierzył w to, że tak naprawdę coś z tego będzie. Bo w jakieś chodź najmniejszej części, może zagrozić tradycyjnemu pieniądzu. Jak dzisiaj widzimy Bitcoin, stał się bardzo popularny i bardzo skoczył w górę. I jest najmocniej trzymającą się na światowym rynku kryptowalutą.

Co to jest bitcoin? Historia bitcoina

Kryptowaluta Bitcoin stworzona została w 2009 roku przez grupę znaną jako Sakoshi Nakamoto (prawdziwe nazwiska nie są znane do dziś). Celem stworzenia Bitcoina było to, aby wprowadzić nową metodę płatności, która nie będzie podlegać nadzorowi żadnego organu rządowego, brak jakichkolwiek opóźnień związanych z przelewaniem takiego środka na drugie konto oraz to by nie wymagano za to żadnych opłat podczas wykonywania jakichkolwiek transakcji. Niestety aktualnie wiele firm boi się wprowadzić taką formę płatności z tego względu, brak w niej stabilności, w każdej chwili wartość może się drastycznie zmienić. Na ten moment jeszcze nie stanowi zagrożenia dla tradycyjnych walut. Bitcoin to nic innego jak oparta na systemie blockchain kryptowaluta,

Bitcoin – jak zacząć?

Na samym początku należy zrobić rozeznanie, gdzie chcemy zainwestować swoje pieniądze, czy będzie to kantor, czy giełda. Następnie warto zaopatrzyć się w specjalny portfel poświęcony kryptowalutom. Gdy już tego dokonamy i posiadamy portfel wybrane miejsce inwestycji. Nie pozostaje nic innego jak wpłacić pieniądze do portfela i dokonać zakupu Bitcoina. I w taki oto sposób jesteśmy już w posiadaniu swojej pierwszej kryptowaluty.

Jak działa Bitcoin?

Bitcoin działa na zasadzie specjalnych zapisów, które są ze sobą w pewien sposób powiązane. Zawierają one informacje o transakcjach, jakie zostały wykonane, jak i środki, jakie posiadają poszczególni użytkownicy. Taki rejestr danych nazywany jest łańcuchem bloków (tzw. blockchain). Łańcuch ten składa się ze specjalnych bloków gdzie zapisywane są informacje. Bloki powiązane są ze sobą poprzez zasady kryptografii. Baza danych, która jest w użyciu jest zdecentralizowana. Przez co żaden rząd nie ma wpływu na kryptowaluty. Na Bitcoina, jak i inne kryptowaluty nie wpływa zjawisko inflacji.

Ile kosztuje Bitcoin? Jak sprawdzić aktualny kurs?

Kurs jest to najważniejszy czynnik, na jaki patrzą ludzie, jak i inwestorzy, którzy posiadają kryptowaluty. Jak wiadomo kursy nie są wyznaczane przez organy rządowe. Tak więc kurs wyznaczany jest jedynie za pomocą określenia popytu i podaży danej kryptowaluty, Tak więc aktualne kursy, jak i wahania możemy sprawdzić na specjalnie do tego poświęconych stronach internetowych. Od kursu Bitcoina jako największej rynkowej kryptowaluty, zależą kursy pozostałych wirtualnych walut, więc ludzi głównie sprawdzają kurs BTC, by wiedzieć, czy inne pójdą w dół, czy w górę. Aktualnie wartość jednego Bitcoina warta jest 36 105,00 dolarów co daje 132 786,07 polskich złoty. Jak wiadomo kryptowaluty nie są jeszcze bardzo stabilne, więc wystarczy mały wpis w mediach społecznościowych kogoś bardzo opiniotwórczego i kurs może bardzo szybko polecieć na łeb na szyje. Przez co trzeba uważać, w co i jak inwestujemy.

Halving Bitcoina – popyt i podaż bitcoina

Jest to nic innego jak zmniejszenie nakładu Bitcoina dokładnie o połowę odbywająca się co cztery lata. Ostatnie tego typu zjawisko miało miejsce 11 maja tamtego roku, Zmniejszyło to wynagrodzenie za rozwiązanie jednego bloku z 12.5 Bitcoina do 6,25 Bitcoina. Przez takie działania zmniejsza się inflacja (na dzień dzisiejszy wynosi mniej więcej 1,8% w skali roku. Halving odbywa się samoczynnie i zgodznie z blockchainem i jego specyfikacja co 210 000 bloków. Dodatkowo wpływa to także na popyt oraz podaż tej kryptowaluty.

Bitcoin notowania

Po ostatnich wydarzeniach związanych z Elonem Muskiem i jego wpisami. Bitcoin dość mocno spadł przez co ludzie zaczęli dość mocno panikować. Na szczęście sytuacja na rynku kryptowalut bardzo powoli się stabilizuję i Bitcoin zaczyna wracać do swojego poprzedniego kursu. Chodź nie odbędzie się to w ekspresowym czasie i nie wiadomo czy w ogóle będzie to wartość, która była do niedawna.

Jak sprzedać Bitcoin (BTC)?

Sprzedaż Bicoina polega na tym samym co kupno i polega na tym samym procesie, tylko odwrotnie. Tutaj wybieramy naszego Bitcoina i klikamy sprzedaż. Po całym procesie cieszymy się posiadaną gotówką za sprzedaż tej kryptowaluty. Odbywa się to także za pomocą kantorów oraz giełd. Wszystko zależy ile mamy czasu na sprzedaż czy nam się śpieszy czy możemy poczekać na dobrą ofertę sprzedaży.

Jak wymienić lub zamienić Bitcoin (BTC)?

Działa to na takiej zasadzie samej zasadzie co powyżej. Możemy wymieniać na żywą gotówkę, bądź na inną kryptowalutę. Działa to tak samo jak sprzedaż. I w tych samych miejscach.