Zcoin. Research Bionicznego Koguta

Zcoin jest pod względem technicznym bardzo ciekawą kryptowalutą. W sprytny sposób dba o prywatność środków swoich użytkowników, nadchodząca zmiana algorytmu na Lelantus, dodatkowo ją zwiększy.

Ponadto kupić ją można na wielu giełdach i bez problemu przechowywać w bezpieczny sposób na wielu portfelach.

Specyfikacja:

Skrót: XZC
Data powstania: 28 września 2016
Maksymalna ilość coinów: 21.4 miliona XZC
Nagroda za blok: 25 Zcoin, halving co 4 lata. Przez piersze 4 lata 14% z urobku idzie na rozwój projektu, co będzie stanowiło 7% wszystkich monet (2% jest dla developerów, 6% dla wczesnych inwestorów i ostatnie 6% dla twórców portfeli).
Konsensus: Protokół MTP, będący konsensusem PoW, który przez zastosowanie odpowiednich reguł sprawia, że kopanie za pomocą ASIC jest nieopłacalne (dokładna specyfikacja to algorytm Ltra2z, bazująca na Black256).
Aktualna pozycja na CMC: 82
Halving: blok 302438 (okolice listopada 2020)
Zcoin jest forkiem kryptowaluty Zcash z całkowicie odmiennym protokołem prywatności.
Cena: 5,02$
ATH: 135,24$
ATL: 0,29$
Ilość coinów w obiegu: 9,283,443
MarketCap: $46,640,157
Dzienny Volumen: $9,727,550
Brak pre mine
Język programowania: C, C++
Masternody w postaci Znode – węzłów utrzymujących blockchain
Koszt transakcji: obecnie praktycznie darmowy – 0.001 – 0,00001 Zcoin za transfer, (czyli około 1- 0,01grosza)
Strona: https://zcoin.io/
Twitter: https://twitter.com/zcoinofficial
Facebook: https://www.facebook.com/zcoinofficial
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC4zOvMMqnBM_DLrtA4_XwGA
Reddit: https://www.reddit.com/r/zcoin/
Github https://github.com/BeamMW/beam
Telegram: https://telegram.me/zcoinproject
Blog: https://zcoin.io/blog/

Forum: https://forum.zcoin.io/
Discord: https://discordapp.com/invite/4FjnQ2q
Bitcointalk: https://bitcointalk.org/index.php?topic=1638450.0

Zcoin powstał w 2016 roku jako fork kryptowaluty Zcash. Podobnie jak jego pierwowzór skupia się na anonimowości, lecz robi to w odmienny sposób. Oprócz zwykłych transakcji można również przeprowadzać anonimowe, które polegają na “paleniu monet”. Zniszczone w ten sposób kryptowaluty XZC możemy ponownie wykorzystać już jako nowe, nie posiadające historii transakcji pieniądze. To kiedy je wykorzystamy zależy już tylko od nas. Tak wyglądają transakcje wydobywania spalonych monet.

Portfel kryptowaluty Zcoin komunikuje się z węzłami poprzez sieć Tor, a wygenerowana transakcja najpierw przechodzi przez protokół Dandelion, który drastycznie zmniejsza możliwość wykrycia w którym miejscu na świecie znajduje się osoba dokonująca operacji. O protokole tym dokładniej pisałem w artykule o MimbleWimble, do którego serdecznie zapraszam.
W obecnej chwili istnieje dość znaczące ograniczenie odnośnie palenia monet Zcoin (XZC), gdyż uczynić można to tylko z nominałami 0,05 0,1 0,5 1 10 25 100 XZC. Przykładowo chcąc zniszczyć 128 monet wygeneruje się transakcja palenia nominału 100, 25, 1, 1, 1. Pozwala to śledzić w blockchainie wszystkie zniszczone I utworzone na nowo monety. Poniżej zamieszczam podsumowanie wszystkich zniszczonych,
oraz już wydobytych monet.

Roadmap Zcoin

Ograniczenie to twórcy zniwelują w nadchodzącym wielkimi krokami protokole Lelantus nad rozwojem, którego czuwa między innymi Sarang Noether z Monero Research Labs. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nową aktualizację zobaczymy jeszcze w tym roku. Ponadto developerzy pracują nad wieloma zmianami, które mają znacząco rozbudować możliwości tej kryptowaluty. Na oficjalnej mapie drogowej znajdziemy:

  • zmianę wyglądu portfeli na bardziej nowoczesne, za pomocą Vue.js
  • szyfrowane komunikacji pomiędzy nodami
  • wprowadzenie smart contracts
  • mobilny portfel z możliwościami palenia monet
  • możliwość tworzenia zabezpieczonych I anonimowych głosowań
  • nowe, mocniejsze zabezpieczenia ASIC resistant
  • wprowadzenie skalowalności podobnej jak LN w BTC (proof of concept)
  • sharding (proof of concept)
  • sidechains (proof of concept)
    Nadchodzących zmian jest wiele, lecz ich stworzenie I wprowadzenie z pewnością zajmie sporo czasu
    developerom, którzy obecnie skupiają się przede wszystkim nad sprawnym i bezpiecznym
    wprowadzeniem protokołu Lelantus.

Zespół Zcoin

Założycielem jest Poramin Insom, który stworzył Zcoin starając się zapewnić anonimowość transakcji, a także bardziej zintegrowane wydobycie monet poprzez dowód pracy odporny na ASIC. Uzyskał tytuł
magistra bezpieczeństwa informatycznego na Johns Hopkins University, gdzie napisał pracę na temat proponowanej praktycznej implementacji protokołu Zerocoin. Obecnie skupia się nad warstwą o nazwie „Exodus” która pozwoli każdemu tworzyć własne tokeny na platformie.

Wśród reszty załogi Zcoina znajdziemy ludzi z wieloletnim doświadczeniem z dziedziny bezpieczeństwa i prywatności. A także matematyków, programistów, inżynierów, menadżerów itp. Oficjalnie w zespole znajdują się 23 osoby, a oprócz tego projekt posiada wielu niezależnych programistów i ludzi odpowiedzialnych za kontakt ze społecznością. Na bieżąco postęp prac monitorować polecam na ich
blogu, który bardzo często jest aktualizowany.

Gdzie kupić Zcoin?

Kryptowaluta ta jest z nami na rynku już prawie 3,5 roku, i dlatego nie ma najmniejszego problemu z jej zakupem. A uczynić to możemy między innymi na HitBTC, Binance, Hotbit, Huobi, Bittrex, a także na
mniej znanych nam giełdach: MXC, BitForex, CoinEx, CHAOEX, FEX czy DigiFinex. Osoby z Polski z pewnością wybiorą najbardziej znany nam Binance, czy też Huobi, a dzienna płynność na tych giełdach nie powinna przeszkodzić w dokonaniu niewielkich zakupów.

Portfele

Również z tym nie będzie problemu. Do wyboru posiadamy poczynając od portfeli fizycznych: Ledger Nano S i Trezor. Z multiporfeli: Coinomi, Edge Wallet, Trust Wallet, Cobo Wallet, Guarda, oraz Magnum. A z portfeli na komputery osobiste proponuję wybór głównego, oficjalnego portfela.

Jak widać osoba dokonująca zakupu tej kryptowaluty posiada bardzo duży wybór w kwestii sposobu trzymania swoich środków. Pamiętać jednak należy, iż jedynie główny portfel posiada opcje palenia monet, co powoduje, że jedynie część osób jest zainteresowana utrzymaniem swojej prywatności na wystarczająco wysokim poziomie.

Jak wygląda sieć?

Zcoin nie może pochwalić się tak dużą ilością transakcji dziennych jak chociażby kryptowaluty z pierwszej dwudziestki rynku. Przez większość czasu oscylowała ona w okolicy 500 dziennie, lecz w przez ostatnich kilka miesięcy wartość ta urosła do około 800. Nie mniej jednak to nadal niewiele i świadczy to o tym, że Zcoin nadal jest rzadko wybierany przez społeczność.

Kolejna kwestia to roczna inflacja, która cały czas spada lecz mimo to jest ciągle na dość wysokim poziomie.


Najgorzej jednak w całym projekcie wypada decentralizacja kopania kryptowaluty poprzez mining poole i masternody (w postaci Znodes). Poniższe wykresy pokazują znaczną centralizację pod postacią jednego
mining pool’a i adresu jednego masternode’a.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że 10 największych adresów posiada prawie 1⁄4 wszystkich monet.

Dlaczego Zcoin jest wyjątkowy?

1) Prosty, a zarazem bezpieczny protokół Sigma

Starszy brat omawianego w tym artykule coina – Zcash wyposażony został w niezwykle skomplikowany i zaawansowany protokół Zsnark, który basuje na zasadzie zero knowledge proof. Niestety posiada on swoje wady. Komputer w trakcie jego uwierzytelniania musi wykonać wiele zaawansowanych obliczeń co jest nie ekonomiczne.

Ponadto zaledwie garstka osób na całym świecie rozumie mechanizm jego
działania, a jeszcze mniej osób jest w stanie go matematycznie udowodnić. To sprawia problem, gdyż większość programistów nie jest w stanie zaufać czemuś czego nie rozumie. Między innymi dlatego powstał Zcoin. W przeciwieństwie do Zcasha posiada prosty do udowodnienia algorytm, który dodatkowo nie jest zasobożerny i nawet komputery sprzed kilku lat bez problemu mogą uwierzytelniać transakcje.

Protokół Sigma nie był od zawsze obecny w kryptowalucie Zcoin. Przed 2019 rokiem istniał protokół Zerocoin, lecz transakcje wykonywane za jego pomocą zajmowały bardzo dużo miejsca – nawet 25kB.
Sigma zredukował je do zaledwie 1,5kB, co stanowi bardzo duży progres (dla porównania w Bitcoin zwykła transakcja zajmuje 0,2kB, lecz należy pamiętać, że Bitcoin nie gwarantuje prywatności).

2) Ukryte IP

Osoby wykonujące transakcje za pomocą głównego portfela Zcoina nie muszą martwić się o wykrycie IP. Wszelkie dane są wysyłane za pomocą sieci Tor, a protokół Dandelion czuwa nad odpowiednim nadaniu informacji do węzłów sieci. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, a Zcoin jest w tym przypadku prekursorem tej technologii wśród kryptowalut.

3) MTP

Zcoin posiada unikalny protokół konsensusu, który w teorii sprawiedliwie dzieli nagrody za wykopane bloki wśród górników, właścicieli Znodes, oraz zespół rozwijający Zcoina. Górnicy są zmuszeni to kopania za pomocą koparek GPU, a ASIC’i są nieopłacalne w tym algorytmie, co teoretycznie wpływa na decentralizację kopalń. Osoby, który podejmą się przechowywania pełnej historii transakcji tej kryptowaluty i zamrożą 1000 monet XZC podobnie jak np. w Dash dostają część urobku. Jedynie 14%
jest przeznaczane dla developerów rozwijających kryptowalutę pod względem programistycznym. Jednak w tym miejscu muszę zaznaczyć, iż obecnie istnieją aż 5333 Znody, a ponieważ każdy z nich zamroził 1000 XZC, oznacza to że ponad 57% wszystkich monet jest na pewien czas wycofanych z obiegu.

Ceny historyczne

Ceny kryptowaluty Zcoin nie napawają optymizmem hodlerów. Praktycznie od 2018 jej wartość systematycznie spada. Co prawda w pierwszej połowie zeszłego roku byliśmy świadkami odbudowy jej
kapitału, lecz pół roku później cena zaliczyła najniższy dołek od czasów ostatniej bańki na kryptowalutach. Od miesiąca za to Zcoin pnie się w górę i odnotował znaczący wzrost o ponad 100%.


W parze do Bitcoina niestety wykres cenowy wygląda również niezachęcająco. Po kilkukrotnych wzrostach i spadkach w 2017 roku cena dąży systematycznie w dół.

Podsumowanie

Zcoin jest pod względem technicznym bardzo ciekawą kryptowalutą. W sprytny sposób dba o prywatność środków swoich użytkowników, a nadchodząca zmiana algorytmu na Lelantus, dodatkowo ją zwiększy.
Ponadto kupić ją można na wielu giełdach i bez problemu przechowywać w bezpieczny sposób na wielu portfelach. Niestety moim zdaniem znacząca centralizacja mocy obliczeniowej i nieustannie spadająca cena, nie przemawia do większego inwestowania. Nie mniej jednak sądzę, że dla osób ceniących anonimowość, znajdzie ona odpowiednie wykorzystanie.

autor: Bioniczny Kogut

bioniczny-kogut2

Comments (No)

Leave a Reply