ZapRead – Platforma nowej generacji?

Każdy z nas jest w jakiejś społeczności – kryptowalutowej, memowej, sportowej, komputerowej … tworzymy tam różne wpisy – od prostych (jak na mikroblogach) po rozbudowane jak na blogach, czasem udzielamy się w różnych internetowych magazynach pisząc poradniki, dodając wiadomości z czterech stron świata czy pomagając innym. Spędzamy mnóstwo czasu na tym wbrew pozorom i nic z tego nie mamy. Czy jest to dobre?

Technologia kryptowalut umożliwia bardzo szybkie transfery pieniędzy, w ułamki sekund na drugi koniec globu – czy łącząc ideę platformy blogowej z pieniędzmi powstanie nowy system mediów społecznościowych, które pozwolą na aktywizację ludzi w sferze tworzenia świetnych treści?

Czy to ma prawo działać?
Jeden rabin powie nie, drugi powie tak. Nie wiemy tak naprawdę do czego to doprowadzi. Andreas Antonopoulos stwierdził kiedyś (na temat platform na których zarabia się pieniądze), że jego zdaniem istnieje zestaw parametrów, które sprawiają, że zarabianie i społeczność tworzą sieć, w której jest mało trolli, a dużo znakomitej treści. Pewnego rodzaju taką platformą jest „Medium”, na której ludzie piszą i zarabiają pieniądze jeśli ich wpisy są bardzo czytane, tylko Medium to dość wąska grupa społecznościowa.

A co jeśli taką potężną grupą byłby serwis typu Facebook czy Twitter? Nie wiemy jak w naprawdę dużej skali by się sprawdził taki model. Jednak ZapRead to pewien model przetarcia szlaku, który doprowadzi nas w nową generację social media.

Hipotetyczna sytuacja
Myślę, że każdy miał problem z komputerem i na popularnym serwisie pytał się o jego rozwiązanie. Różne osoby starały się mu pomóc w rozwikłaniu zagadki, czyli straciły czas. Platformy typu wykop.pl nie motywują do dawania „tipów” w żaden sposób, trzeba pytać dane osoby o adresy gdzie przelać im parę groszy za pomoc. A przecież nie jest trudne wprowadzenie mikropłatności w sieci Bitcoina.

Takie drobne zarobki chociaż nie zmieniają świata to sprawiają, że ludziom chce się bardziej udzielać – to nie tylko plus, ale parę centów, które ostatecznie mogą dać piwo czy dwa. Podobnie rozwija się przecież często oprogramowanie Open Source – nie mają oni pieniędzy by faktycznie tworzyć rozwiązania. Po prostu w pewien sposób dostają nagrodę za swoją pracę, która oczywiście jest nieadekwatna – ale mają oni ulgę na sercu, ludzie doceniają ich!

Oczywiście należy pamiętać, że kwoty uzyskiwane na ZapRead są niskie, często do paru centów (ale wcale nikt nie gwarantuje, że zarobicie nawet satoshiego). Jeśli ktoś chce pisać pod kątem maksymalizacji zysków to może to do zdołować, dlatego warto to traktować jako platformę do pisania z ewentualną możliwością zarobku. Na innych platformach często uczęszczanych siedzi się dla zabawy, dla kumpli, nie dla pieniędzy.

Jak zacząć zabawę?
Zacznij najpierw od rejestracji konta na ZapRead, jak na normalnej stronie. I w sumie tyle – masz swoje konto 😉

Oczywiście warto je doładować Bitcoinami (Lightning Network). Wtedy sam będziesz mógł nagradzać ludzi. Warto wspomnieć, że tylko 60% środków idzie z upvote do twórcy wpisu. Część idzie do grupy, całej społeczności ZapRead i do twórcy ZapRead (na rozwój projektu). Wydaje się to być troszkę dziwne, ale założenie jest takie, że ZapRead to nie jest tylko platforma z opcją tipowania. Jest również to platforma, która na różne sposoby zachęca do rozwijania się. Powiedzmy, że jesteś bardzo aktywnym i lubianym członkiem społeczności to mimo to dostajesz niewielkie „Power Upy”, by się rozwijać bardziej. Natomiast sam projekt w przyszłości może rozszerzyć swoje możliwości (na co liczę) i np. dzięki sponsoringowi będzie wiadomo kogo wbudowane systemy powinny wspierać bardziej, a kogo mniej. Aktualnie (prawdopodobnie) nie opłaca się oszukiwać, bo się na tym traci (system zbudowany na bazie Teorii gier), z czasem jednak ci co nie oszukują mogą czuć się lepiej docenieni).

Mikrokonkurs
Mam pomysł na mikrokonkurs o ile kogoś zaciekawiłem 😉 Spróbujcie w grupie „Introduce Yourself” napisać coś o sobie. Kim jesteście, czym się zajmujecie, jak zainteresowaliście się Bitcoinem. Jak mi się wpisy spodobają (a często tak jest :D) to dam upvote za 500 satoshi takiej osobie (więc dostanie 300 „na czysto”).

Pamiętajcie, że ZapRead jest w fazie rozwojowej, więc nie wszystko jest w swojej „finalnej formie”. Natomiast faktycznie się rozwija 😉

https://www.zapread.com/Post/Detail/4896?id=4896#/

https://www.zapread.com/user/fervi

Comments (No)

Leave a Reply