Yuga Labs oskarżona o kradzież czaski z logo

Yuga Labs, firma stojąca za znaną na całym świecie kolekcją NFT Bored Ape Yacht Club (BYAC), została oskarżona o plagiat. Firma podobno bezprawnie dopuściła się kradzieży logo. W rzeczywistości logo, czaszka wilka, pochodziło pierwotnie ze strony internetowej z rysunkami.

Logo BAYC skopiowane?

Sprawa wyszła na jaw dzięki pewnemu artyście NFT. Odkrył on, że logo Bored Ape Kennel Club, które ujrzało światło dzienne w czerwcu 2021 roku, było niemal identyczne z obrazkiem ze strony internetowej z rysunkami. Ten obrazek został umieszczony w internecie już w kwietniu 2021 roku.

Strona internetowa, „Easy Drawing Guides” zareagowała na zamieszanie. Według niej, Yuga Labs nie miała pozwolenia na wykorzystanie rysunku wilczej czaszki.

„Prawo własności intelektualnej do rysunku należy do Easy Drawing Guides, ponieważ jest to nasz oryginalny rysunek i dlatego jest chroniony przez nasze warunki.”

Yuga Labs w chwili pisania tego tekstu nie odpowiedziała na zarzuty.

Ironia wokół NFT

Cała sytuacja jest co najmniej ironiczna. NFT mają przecież zapobiegać nielegalnemu wykorzystywaniu własności intelektualnej. To właśnie o to jest obecnie oskarżane Yuga Labs. W chwili pisania tego tekstu wartość znanej na całym świecie kolekcji BAYC firmy Yuga Labs nie uległa zmniejszeniu.

Nie jest to pierwsze niepowodzenie Yuga Labs. W październiku ubiegłego roku krążyły pogłoski, że firma jest ścigana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). NFT firmy miały być bowiem niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. NFT są sprzedawane, a kupujący oczekują z nich zwrotu. To według SEC podpada pod test Howeya. Jak dotąd, zarzuty nie doprowadziły do żadnych oficjalnych oskarżeń.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.