Wypowiedzi Sama Bankmana-Frieda to nonsens – uważa Mike Novogratz

Założyciel Galaxy Digital – Mike Novogratz, skrytykował Sama Bankmana-Frieda (SBF) po jego ostatnich wypowiedziach w mediach dotyczących upadku FTX.

„To był nonsens. Postawmy sprawę jasno. Sam zachłystywał się tym, co się stało i swoją winą za to. Musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności” – powiedział Novogratz gospodarzowi Squawk Box Andrew Sorkinowi.

Założyciel Galaxy Digital był zaskoczony, że prawnicy „pozwalają [Bankmanowi-Friedowi] mówić”. Jego zdaniem były szef FTX i jego współpracownicy „zrobili oszustwo” i powinni trafić do więzienia.

SBF powiedział wcześniej w rozmowie z Tiffany Fong, że FTT „miał realną wartość”, a jego upadek wynikał z działań inwestorów. Zaprzeczył również, że rzekomo użył backdoora w systemie FTX, który umożliwił mu transfer aktywów na konta Alameda Research.

1 grudnia założyciel platformy wykluczył niewłaściwe wykorzystanie środków klientów.

Spis treści

Co sądzą inni?

W rozmowie z założycielem IBC Group Mario Naufalem, SBF powiedział, że nie był świadomy tego, co dzieje się w jego firmach. Członkowie społeczności wyrazili niezadowolenie z jego odpowiedzi i zachowania podczas wywiadu.

„SBF, dlaczego w przeciwieństwie do innych mówców ciągle mówisz obok mikrofonu? […] A może podepniemy cię do wykrywacza kłamstw?” napisał jeden z użytkowników.

Współzałożyciel Krakena, Jess Powell, zasugerował, że Bankman-Fried nie rozumie, jak działa handel margin.

Mówi, że giełda działała w modelu salda netto na rachunku i każdy mógł pożyczyć cokolwiek (w dowolnej kwocie?) ze środków klienta lub znikąd. To nie tak ma działać.

Upadek FTX

FTX Group złożyła 11 listopada wniosek o upadłość na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. Bankman-Fried ustąpił ze stanowiska prezesa zarządu.

Później wyraził żal z powodu tej decyzji i powiedział, że powinien był kontynuować swoje wysiłki w celu znalezienia finansowania. Nowo przybyły dyrektor naczelny FTX i dyrektor ds. restrukturyzacji John Ray wezwał do tego, aby nie ukierunkowywać wyników SBF.

Przypomnijmy, że 16 listopada pojawiła się informacja, że grupa amerykańskich inwestorów złożyła pozew przeciwko Bankman-Fried.

Kilka dni później mieszkaniec Kanady poszedł do sądu, oskarżając byłego CEO giełdy, byłą szefową Alameda Research Caroline Allison oraz klub NBA Golden State Warriors o wprowadzającą w błąd reklamę.

Jak podają media, władze USA wszczęły śledztwo w sprawie giełdy bitcoinów. Texas Securities Exchange Board wysłał do Bankmana-Frieda wezwanie do stawienia się na przesłuchanie w dniu 2 lutego 2023 r.

 

Comments (No)

Leave a Reply