Wydobycie Bitcoina jest teraz zrównoważone w prawie 60%

2022 rok nie był zbyt łaskawy dla bitcoina (BTC) i sektora kryptowalut. Jest jednak wiele powodów, by z nadzieją i optymizmem patrzeć w przyszłość. Jednym z nich jest rosnąca stabilność sektora miningu. Według nowego badania przeprowadzonego przez Bitcoin Mining Council (BMC), 58,9% wszystkich bitcoinów jest obecnie wydobywanych przy użyciu energii odnawialnej.

Wydobycie bitcoinów staje się bardziej zrównoważone

To pozytywna wiadomość i mocny argument przeciwko powszechnej krytyce, że wydobycie bitcoinów to drenaż środowiska. Konieczne jest jednak małe zastrzeżenie: dane BMC nie reprezentują wszystkich górników bitcoina. Tylko mniej niż połowa całkowitego hash rate (48,4%) jest reprezentowana przez BMC.

Oprócz członków BMC, w ankiecie znalazły się również dane od dużej liczby górników niezrzeszonych w BMC. Jednak w kwestii stabilności całego przemysłu wydobywczego bitcoinów, ankieta nie podaje szczegółowych danych. Jest to jednak wskaźnik, że sprawy zdecydowanie zmierzają w dobrym kierunku.

„Wyniki tego badania pokazują, że członkowie BMC i inni uczestnicy korzystają obecnie z energii elektrycznej, która w 63,8% pochodzi ze źródeł odnawialnych. Na podstawie tych danych zrównoważenie globalnego sektora wydobycia bitcoinów wzrosło do 58,9%. Dzięki temu pozostaje jednym z najbardziej zrównoważonych sektorów na ziemi.”

Tak więc, chociaż większość zużycia energii jest zrównoważona, nie zmienia to faktu, że pozostałe około 40% jest niezrównoważone. Poza tym całkowite zużycie energii przy wydobywaniu bitcoinów nie jest małe. Według szacunków Cambridge Bitcoin Electricity Conmsumption Index (CBECI), zużycie energii elektrycznej wynosi 102,3 terawatogodzin (TWh) rocznie, czyli więcej niż w przypadku niektórych krajów, np. Finlandii.

Proof of stake rozwiązaniem?

Pomimo tego, że górnictwo bitcoina wykazuje pozytywny trend w zakresie zrównoważonego rozwoju, wciąż jest przemiotem krytyki. Jest to jeden z powodów, dla których mocno promowane są systemy proof of stake (PoS). Po przejściu Ethereum (ETH) na PoS we wrześniu ubiegłego roku, zużycie energii sieci spadło o 99,9%.

Mogłoby się wydawać, że to wystarczający powód, aby dokonać zmiany algorytmu bitcoina. Ale według zwolenników pierwotnej kryptowalut, taka zmiana byłaby w rzeczywistości dużym błędem.

 

Comments (No)

Leave a Reply