Włoskie banki gotowe do przetestowania cyfrowego euro

Eksperci z włoskich instytucji finansowych uważają, że posiadają całą infrastrukturę niezbędną do testowania cyfrowej wersji euro.

Włoskie instytucje finansowe są gotowe do rozpoczęcia pracy z cyfrowym analogiem euro w trybie pilotażowym. Specjaliści Włoskiego Stowarzyszenia Banków (ABI) udostępnili nowe informacje na ten temat.

Ponad 700 lokalnych organizacji finansowych będzie mogło wziąć udział w projekcie. Ich lista jest prezentowana na stronie internetowej ABI. Planują uruchomić pilotaż w ramach inicjatywy mającej na celu wsparcie i przyspieszenie wdrażania kryptowaluty opracowanej przez Europejski Bank Centralny (EBC).

Według ekspertów ABI, cyfrowe euro osiągnie „stabilność polityki pieniężnej i pełną zgodność z europejskimi ramami regulacyjnymi”.

Uważają, że praca w ramach ustanowionych przez prawo pomoże zdobyć zaufanie społeczne. Banki, zdaniem przedstawicieli inicjatywy, odegrają decydującą rolę w jej utrzymaniu.

Tymczasem popyt na zakup kryptowalut za euro, na przykładzie bitcoinów, nadal rośnie. Wskaźnik zbliża się do poziomu, z jesieni 2017 r.

Uczestnicy ABI przeprowadzili już eksperymenty związane z wykorzystaniem nowych technologii w oparciu o własny dział badawczy. W ramach projektu Spunta, specjaliści Stowarzyszenia zbadali możliwości włączenia blockchain do istniejącego systemu finansowego.

Przejście do pracy z cyfrową walutą banku centralnego (CBDC), zdaniem ekspertów ABI, utoruje drogę przyszłym innowacjom w tradycyjnym systemie bankowym. Eksperci są pewni, że nowy instrument finansowy poprawi możliwości przeprowadzania transakcji P2P, uprości zautomatyzowane operacje oraz zwiększy efektywność zarządzania kursem walutowym i ryzykiem zmian stóp procentowych.

Waluta cyfrowa euro to innowacja w sektorze finansowym, która może zasadniczo zmienić koncepcję pieniądza i handlu oraz jej wymiany” – tak eksperci ABI widzą potencjał CBDC.

źródło: https://www.coindesk.com/italian-banks-are-ready-to-trial-a-digital-euro

grafika: Pixabay

Comments (No)

Leave a Reply