Właściciel bitomatów w USA otrzymał dwa lata więzienia za pranie brudnych pieniędzy

Dwa lata pozbawienia wolności za pranie brudnych pieniędzy

37- letni Qais Mohammad z Kalifornii został skazany na dwa lata więzienia federalnego po tym, jak został skazany za prowadzenie niezarejestrowanej firmy zajmującej się przelewami krypto.

Mohammad, znany również jako „Superman29”, wcześniej pracował w banku, gdzie prowadził szkolenia z zakresu compliance dla pracowników. Jak ustalono w dochodzeniu, w latach 2014-2019 prowadził usługę Herocoin i spotykał się z klientami w celu wymiany waluty cyfrowej na gotówkę. Został również oskarżony o utrzymywanie sieci terminali bitcoinowych, które nie wymagały podania informacji identyfikacyjnych niezbędnych do przestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Władze zwróciły uwagę, że za swoje usługi pobierał prowizję nawet do 25% – znacznie wyższą niż średnia rynkowa.

Wyprał 15-25 mln$

Zakłada się, że Mohammad wiedział, że nie wszyscy jego klienci byli obywatelami przestrzegającymi prawa, a ich źródła dochodów mogły być nielegalne, np. związane z rynkami darknetowymi. Nie zgłosił jednak żadnych podejrzeń władzom i nie zarejestrował się w sieci Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN). Według śledczych Mohammad wymienił w ten sposób od 15 mln do 25 mln dolarów. Przyznał się do winy we wrześniu 2020 roku. Odebrano mu 17 terminali bitcoin, 18,4 BTC i 222,5 ETH.

„Zamiast wykorzystać swoją wiedzę do stworzenia solidnego programu zgodności, unikał go w każdy możliwy sposób i zarabiał na prowadzeniu działalności na wydajnym, niekontrolowanym i prawie anonimowym kanale prania pieniędzy i innych przestępstw” – powiedział prokurator.

Amerykańska Drug Enforcement Administration napisała wcześniej w swoim raporcie, że terminale bitcoin są coraz częściej wykorzystywane do prania pieniędzy, ale urządzenia przeznaczone dla przestępców są zwykle niedostępne dla zwykłych użytkowników.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.