Vitalik Buterin zaproponował pomysły na ulepszenie Ethereum 2.0

Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, przedstawił kila pomysłów na rozwiązanie niektórych przeszkód w rozwoju ekosystemu Ethereum 2.0. Uruchomienie planowane jest na pierwszy kwartał 2020 r.

Główne różnice między nowym łańcuchem Ethereum to przejście na algorytm Proof-Of-Stake, obsługa stakingu i zastosowanie shardingu w celu zwiększenia przepustowości.

Możliwość przesyłania ETH między sieciami 1.0 i 2.0

Zakłada się, że przy obecnym projekcie Ethereum 2.0 stworzenie dwukierunkowego mostu między dwoma łańcuchami będzie możliwe dopiero za jakiś czas. Wynika to z problemów bezpieczeństwa. Ponieważ na początku w łańcuchu 2.0 będzie ograniczona liczba walidatorów, będzie on potencjalnie bardziej podatny na atak. Jeśli będzie istniała dwukierunkowa komunikacja, atakujący będzie mógł uzyskać ETH w łańcuchu 1.0, poprzez utworzenie niepotwierdzonych bloków eth2.

Buterin zaproponował dwa możliwe sposoby stworzenia mostu w bliższej perspektywie. Jednym z nich jest użycie lekkiego łańcucha klienta 2.0 w łańcuchu 1.0 w celu uzyskania informacji o jego stanie.

Drugim sposobem jest utworzenie okresu głosowania w sieci 1.0 w celu potwierdzenia bloków eth2, aby dać czas „na interwencję, jeśli coś pójdzie nie tak”.

Dla większego bezpieczeństwa Buterin proponuje włączenie pomostu dla dużych transakcji (na przykład od 5 milionów ETH) i ustanowienie wysokiego progu głosowania (na przykład 80%).

Oba rozwiązania tego problemu będą wymagać zmian po stronie Ethereum 1.0.

Początkowe zwiększenie przepustowości sieci Ethereum 2.0

Korzystanie z shardingu powinno zwiększyć przepustowość Ethereum 2.0, ale zakłada się, że ze względu na małą pojemność sieci, początkowo będzie jeszcze niższa niż 1,0.

Aby rozwiązać ten problem, Buterin zaproponował radykalne zmniejszenie liczby shardów – z planowanych 1024 do 64. Według niego zapewni to przewagę na początkowym etapie ze względu na szybsze i łatwiejsze połączenia między segmentami. Powiedział, że w przyszłości liczba shardów może zostać zwiększona.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.