Vitalik Buterin przedstawił zaktualizowany roadmap Ethereum

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, opublikował aktualną wersję mapy drogowej projektu, niedługo po uruchomieniu Eth2 fazy 0.

Mapa drogowa została pierwotnie przygotowana w marcu. Buterin powiedział wtedy, że zawiera plany na 5-10 lat do przodu. Nowa mapa drogowa nie jest już fazą 1 (fragmentowanie danych bez bezpośredniego wpływu na wydajność aplikacji) i fazą 2 (pełne fragmentowanie do obiecanych wielu tysięcy transakcji na sekundę). Odpowiednie zmiany są teraz bezpośrednio ujęte na diagramie w bardziej niezależnej formie. W mapie drogowej Buterin opisał również, jak i kiedy w przybliżeniu ukończony zostanie każdy etap.

Wiele zostało zrobione, ale wciąż jest wiele do zrobienia” – pisze.

ethereum-956×1024.jpg” alt=”” class=”wp-image-12999″/>
kliknij aby powiększyć

Zgodnie z przedstawionym planem, kolejne ważne kroki w rozwoju Ethereum to połączenie istniejącego łańcucha z nowym, wypuszczenie lekkich klientów Eth2 opartych na Eth1 oraz sharding danych. Wcześniej zakładano, że zadania te zostaną zrealizowane w fazie 1 i 1.5.

Z biegiem czasu twórcy przekonali się, że są to w zasadzie różne kierunki, które można wypracować jednocześnie. Ponadto okazało się, że te zmiany będą wystarczające, aby poczynić znaczący postęp w kwestii skalowalności dzięki uruchomieniu technologii roll-up na podzielonej strukturze danych. Osiągnięcie tego punktu powinno zapewnić przepustowość 10 000 transakcji na sekundę.

Według nowego roadmap Ethereum, mniej niż połowa prac w tym kierunku została ukończona. Jest to zgodne ze starą mapą drogową, w której pierwsza faza została odłożona na co najmniej rok. Jednocześnie obszar zaawansowanych badań, znajdujący się na dole mapy, pozostaje w dużej mierze poza obszarem działań deweloperów.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.