Vitalik Buterin przedstawia nowe rozwiązanie problemu skalowalności blockchain

Vitalik Buterin, twórca systemu Ethereum blockchain, opublikował potwierdzenie koncepcji nowej aktualizacji sieci, która rozwiązałaby problem jego skalowalności.

„Sharding”, to nowość. Zakłada fragmentację blockchaina w celu zmniejszenia obciążenia pracą węzłów walidacyjnych, a tym samym przyspieszenia przetwarzania transakcji w sieci.

Jako sieć typu blockchain, Ethereum używa systemu do sprawdzania pracy, który obejmuje wszystkie węzły przetwarzania transakcji. Z jednej strony ten system zapewnia integralność blockchain, ale z drugiej strony znacznie spowalnia sieć, ponieważ coraz więcej bloków jest dodawanych do jego głównego łańcucha.

Sharding jest mechanizmem, który można „przykręcić na bieżącym łańcuchu głównym ethereum”. Zakłada on , że łańcuch nawigacyjny będzie powiązany z głównym łańcuchem. Ten łańcuch nawigacyjny będzie generował nowe bloki fragmentów co 2-8 sekund, co sugeruje losowy węzeł do ich weryfikacji, podczas gdy ten losowo wybrany węzeł zdecyduje, czy utworzyć zestawienie z podziałem, czy nie.

Inną ważną cechą tego rozwiązania jest to, że losowość węzła wybranego dla każdej weryfikacji zależy od aktywności tego węzła. Innymi słowy, węzły o wyższych stawkach, które w największym stopniu przyczyniają się do utrzymania samej sieci, będą miały większą szansę na wybranie w celu weryfikacji transakcji.

Warto również zauważyć, że każdy nowy blok niezależnie od jego typu będzie zależał od bloku od głównego łańcucha. Jednak losowo wybrane walidatory spowodują, że główny blockchain nie będzie weryfikował każdej transakcji, rozwiązując w ten sposób problem opóźnionych transakcji.

Według Buterina nadal istnieją problemy, które należy rozwiązać w ramach tego nowego paradygmatu.

Jeszcze nie w pełni rozwiązane wyzwanie polega na określeniu, w jaki sposób motywować i kiedy umożliwiać tworzenie powiązań” – wyjaśnił.

Na początku stycznia 2018 r. Fundacja Ethereum uruchomiła dwa programy badawczo-rozwojowe, których celem było opracowanie protokołów odłamkowych. Związane z tym dotacje wahały się w zakresie od 50 000 do 1 000 000 USD.

Comments (No)

Leave a Reply