Visa złożyła wniosek patentowy na „cyfrową walutę fiat”

Gigant płatniczy Visa złożył wniosek patentowy na cyfrową walutę zabezpieczoną przez fiat.

Waluta moze być utworzona na „scentralizowanych komputerach”, które mogą stanowić podstawę potencjalnej nowej technologii stosowanej przez banki centralne, informuje Forbes.

Jesteśmy przekonani, że waluty cyfrowe mogą uzupełniać ekosystem płatniczy, a nie zastępować lub go wymieniać ” – powiedział Alfred Kelly, dyrektor generalny Visa

Visa uważa, że ​​takie podejście zapewni równowagę ryzyka i korzyści przy tworzeniu cyfrowej waluty banku centralnego kraju (CBDC), umożliwiając organom regulacyjnym utrzymanie kontroli nad wartością i wielkością waluty.

Kryptowaluty mają przewagę nad walutami fiducjarnymi, w szczególności ze względu na szybkość transakcji i większe zaufanie ze względu na niezmienność łańcucha bloków. Jednocześnie nie podlegają one regulacji i polegają na korzystaniu z urządzeń elektronicznych, które nie są dostępne dla wszystkich grup ludności. Z tego powodu pełna „cyfryzacja” waluty jest niepraktyczna” wyjaśnienie znajduje się we wniosku .

Pojęcie „cyfrowej waluty fiat” obejmuje zarządzanie przez scentralizowany organ w celu „utrzymania kontroli nad systemem monetarnym”, którego funkcją może być bank centralny lub agencja państwowa.

Aplikacja wyjaśnia, że ​​organowi państwowemu powierzona zostanie rola wdrażania polityki pieniężnej, a także wydawania i niszczenia waluty.

W aplikacji patentowej słowo Ethereum pada11 razy. Autorzy przyznają, że niektóre części proponowanego systemu mogą opierać się na blockchainie ETH.

W rozmowie z Forbes przedstawiciel Visa przyznał, że ten patent niekoniecznie przełoży się na pełnoprawny produkt. Zespół programistów firmy regularnie eksperymentuje z zaawansowanymi technologiami, a firma płatnicza rejestruje setki patentów.

Były przewodniczący amerykańskiej komisji handlu towarami futures (CFTC) Christopher Giancarlo uważa, że ​​fakt złożenia takiego wniosku patentowego świadczy o gotowości prywatnych firm do współpracy z państwem w celu opracowania nowych metod funkcjonowania pieniądza.

Comments (No)

Leave a Reply