Visa nawiązuje współpracę z partnerem Ripple

Jak donosi Reuters U.K., amerykański gigant usług płatniczych, VISA Inc., osiągnął porozumienie z Earthport Plc.- usługodawcą płatności transgranicznych.

Earthport to londyńska firma świadcząca usługi finansowe. Założona w 1997 roku spółka oferuje usługi płatności międzynarodowych dla banków i innych instytucji finansowych. Oprócz tego, Earthport współpracuje również z Ripple. Celem tej współpracy jest zintegrowanie protokołu Ripple z istniejącą już siecią firmy w celu usprawnienia transakcji międzynarodowych.

Akcje Earthport notowane na rynku wtórnym londyńskiej giełdy spadły o ponad 28%. Spadek jest skutkiem rosnących strat i wydatków firmy. Sytuacja na giełdzie i stan finansowy firmy ‘zmusił’ ją poniekąd do zmiany swojej strategii.

Dwa lata temu londyńska firma nawiązała współpracę z Ripple. Współpraca obu firm ma na celu połączenie sieci banków z rozproszonym protokołem Ripple podczas wykonywania płatności transgranicznych. Założeniem kooperacji było przezwyciężenie ograniczeń budżetowych i technologicznych.

Lekarstwo na problemy VISA

W październiku tego roku swój projekt płatności zagranicznych przygotowywała również VISA. Projekt „Visa B2B Connect” oparty o blockchain miał wystartować w pierwszym kwartale nadchodzącego roku. System miał podobno tokenizować wrażliwe dane (takie jak szczegóły przelewów czy numery kont) i miał im nadawać unikalne, kryptograficzne oznaczenie używane na platformie.

W połowie tego roku VISA skarżyła się na problemy z płatnościami w UK oraz w Europie. Regulator Systemów Płatniczych (PSR) oznajmił, że problem ten dotyczy tylko płatności dokonywanych kartami VISA. Bez podania przyczyny, VISA na swoim koncie Twitter opublikowała post, w którym stwierdza, że szuka przyczyn problemu i pracuje najszybciej jak to możliwe by się go pozbyć.

Być może problemy z płatnościami, jakie dotknęły amerykańskiego giganta, zmusiły go do podjęcia współpracy z londyńską firmą.