Viber rozważa uruchomienie swojej kryptowaluty w Rosji

Rakuten Inc., właściciel Viber Messenger, planuje uruchomienie Rakuten Coin w Rosji do 2019 roku.

Zgodnie z oświadczeniem dyrektora generalnego firmy Viber, Djamel’a Agaoua, firma analizuje obecnie specyfikę rosyjskiej jurysdykcji w celu uruchomienia własnej kryptowaluty w 2019 roku:

„Nasza firma matka tworzy Rakuten Coin: kryptowalutę, która jest obsługiwana przez cały ekosystem Rakuten” – powiedział.

Według Agaoua, Raceron Coin będzie najprawdopodobniej wykorzystywany do zakupów internetowych i wymieniany na ruble, dolary amerykańskie i euro, ale będzie to zależało bezpośrednio od ewoluujących rosyjskich ram regulacyjnych w tej dziedzinie, ponieważ coin ma być licencjonowany przez Bank Rosji jako pierwszy w historii.

W marcu 2018 roku, kiedy dyrektor generalny Rakuten Inc. Hiroshi Mikitani po raz pierwszy ujawnił swoje plany wprowadzenia kryptowaluty mającej na celu wzmocnienie lojalności klientów wobec produktów firmy.

Szef e-Commerce w Viber Zephrin Lasker ujawnił również plany firmy dotyczące czwartego kwartału 2018 r. Uruchomienia platformy handlu elektronicznego w Rosji. Platforma umożliwi użytkownikom dokonywanie zakupów za pośrednictwem aplikacji.

Tymczasem, zgodnie z ostatnim oświadczeniem wydanym przez szefa Dumy Państwowej ds. Rynku Finansowego Anatolija Aksakowa, przyjęcie krypto regulacji w Rosji może zostać odroczone do jesieni.

W Rosji jest 45 milionów aktywnych użytkowników Viber Messenger. Viber może zostać jednak zablokowany w Rosji w taki sam sposób, jak w przypadku Telegram’a, jeśli Federalna Służba Bezpieczeństwa nie będzie w stanie zdobyć kluczy szyfrowania.