Uruchomiono sieć testową Ethereum 2.0

Startup Prysmatic Labs uruchomił sieć testową dla Ethereum 2.0 opartą na protokole Casper PoS.

W tej chwili ograniczona liczba użytkowników może uczestniczyć w sieci testowej. Ponadto opcja transferu monet nie jest dostępna dla użytkowników, nie ma inteligentnych umów i funkcji związanych z maszyną wirtualną Ethereum.

Pełny węzeł w sieci Ethereum przechowuje cały stan łańcucha bloków, w tym salda kont, pamięć i kod umowy. Niestety, wraz ze wzrostem rozmiaru sieci w tempie wykładniczym, konsensus wzrasta tylko liniowo. To ograniczenie wynika z konieczności komunikacji między węzłami potrzebnymi do osiągnięcia konsensusu.

Węzły w sieci nie mają specjalnych uprawnień, a każdy węzeł w sieci przechowuje i przetwarza każdą transakcję. W rezultacie, w sieci o wielkości Ethereum, problemy takie jak wysokie koszty i dłuższe czasy potwierdzania transakcji stają się zauważalnymi problemami, gdy sieć jest obciążona. Sieć jest tak szybka, jak poszczególne węzły, a nie suma jej części.

Sharding pomaga złagodzić te problemy, zapewniając interesujące, a jednocześnie złożone rozwiązanie. Koncepcja polega na grupowaniu podzbiorów węzłów, które z kolei przetwarzają transakcje specyficzne dla tego fragmentu. Pozwala to systemowi na przetwarzanie wielu transakcji równolegle, co znacznie zwiększa przepustowość.

Prostszym sposobem na to byłoby wyobrażenie sobie podziału Stanów Zjednoczonych na państwa. Podczas gdy każdy stan (w tym przypadku fragment) jest częścią większych Stanów Zjednoczonych (sieć Ethereum), mają one własne specyficzne reguły, granice i podzbiory populacji. Jednak mają wspólny język i kulturę jako część swojej większej sieci, która tworzy kraj

Vitalik Buterin ogłosił pojawienie się Ethereum 2.0 czyli Serenity. To uaktualnienie obejmuje przejście do algorytmu Proof-of-Stake (Casper), implementację shardingu (wiele równoległych węzłów połączonych z głównym, do wykonywania różnych inteligentnych umów i zdecentralizowanych aplikacji), aktualizację maszyny wirtualnej (EWASM), zmianę ekonomiki protokołu.

Przypomnijmy, że długo oczekiwany Konstantynopol miał miejsce 28 lutego.

Comments (No)

Leave a Reply