Uruchomiono sidechain z obsługą do 2000 transakcji na sekundę w sieci Ethereum

Startup Matter Labs wprowadził rozwiązanie drugiego poziomu zkSync w blockchain Ethereum, oparte na technologii zkRollup z przepustowością 2000 transakcji na sekundę i średnią opłatą transakcyjną 0,01 USD.

Początkowo zkRollup zwiększy skalowalność z obecnych 15 do 200 transakcji, co jest porównywalne z przepustowością systemu płatności PayPal.

W ciągu najbliższych miesięcy startup planuje dziesięciokrotnie zwiększyć prędkość przetwarzania danych, co zrównuje możliwości łańcucha bocznego z systemem płatności Visa.

Średnia wielkość prowizji zmieni się z obecnych 0,2 USD na około 0,01 USD. Obecnie miesięczne koszty użytkowników Ethereum przekraczają 2 miliony USD.

Twórcy Matter Labs wspomnieli także o innych charakterystycznych cechach zkRollup:

  • prowizje w przeniesionym tokenie, a nie w gazie Ethereum;
  • brak kosztów przy zakładaniu konta;
  • transfery z sidechain na dowolny adres Ethereum;
  • natychmiastowe potwierdzenie transakcji i ich zakończenie w ciągu kilku minut;
  • Wypłata środków do sieci bazowej Ethereum w mniej niż 15 minut
  • Intuicyjny interfejs, który działa z każdym portfelem Ethereum.
  • W przyszłych wersjach programiści obiecują dodać wsparcie dla inteligentnych umów, funkcji prywatności i anty-cenzury

Głównym celem zkSync jest transfer tokenów ERC20. Użytkownicy mogą podłączyć istniejące portfele Ethereum do zkSync, aby zdeponować tokeny w portfelach drugiego poziomu i wykonywać z nimi operacje.

ZkRollup to hybrydowa metoda skalowania, która łączy sieci pierwszego i drugiego poziomu, a także oparte na Zero Proof Knowledge dzięki inteligentnym kontraktom .

ZkRollup może zawierać tysiące transakcji, co czyni każdą z nich znacznie tańszą. Poprzednie przypadki użycia protokołów, takich jak Zcash (ZEC) i Loopring, wymagały powtarzanych rozległych, zaufanych instalacji z udziałem wielu podmiotów w celu integracji z nowymi aplikacjami lub aktualizacjami.

W przeciwieństwie do innych rozwiązań drugiego poziomu, zkSync wymaga tylko jednorazowej zaufanej konfiguracji, co pozwala na stosowanie aktualizacji i nowych funkcji bez utraty korzyści bezpieczeństwa zapewnianych przez technologię.

Przypomnijmy, że OMG Network (OmiseGo) uruchomił test beta rozwiązania OMG Network V1 do skalowania sieci Ethereum. Użytkownikom obiecuje się przepustowość w tysiącach transakcji na sekundę i redukcję kosztów o 66%.

Comments (No)

Leave a Reply