Uniswap v3 już w maju

Twórcy największej zdecentralizowanej giełdy Uniswap ujawnili szczegóły premiery trzeciej wersji protokołu.

Wygląda na to, że Uniswap wprowadzi bardzo duże zmiany w wersji trzeciej.

Uniswap v3 ma zostać uruchomiony w sieci głównej Ethereum 5 maja, a na drugim poziomie w sieci Optimism 12 maja. Ta ostatnia zwiększy przepustowość i zmniejszy prowizje do wartości bliskich zeru.

Skoncentrowana płynność na Uniswap

Jedną z kluczowych korzyści wynikających z aktualizacji dla dostawców płynności (LP) jest możliwość alokacji kapitału w określonym przedziale cenowym. Ta funkcja nosi nazwę skoncentrowanej płynności.

Teraz LP zapewniają aktywa do handlu w nieograniczonym zakresie, a płynność jest rozprowadzana od zera do nieskończoności. Na przykład w parze opartej na dwóch stablecoinach DAI / USDC, gdzie zdecydowana większość transakcji odbywa się w przedziale 0,99 – 1,01, tylko 0,50% kapitału jest zarezerwowane na ten zakres. W przypadku ETH płynność jest również ustalana na poziomach 500 000 USD lub 1 milion USD.

LP będą w stanie zapewnić płynność tak głęboką jak obecnie, ryzykując znacznie mniejszym kapitałem. Mogą trzymać zaoszczędzone kapitały poza giełdą, inwestować w inne aktywa, wnosić wkład w inne usługi z przestrzeni zdecentralizowanego finansowania itp.

Uniswap v3 oferuje trzy oddzielne poziomy prowizji dla każdej pary: 0,05%, 0,30% i 1,00%. Pozwoli to LP porównać otrzymaną nagrodę z postrzeganą zmiennością. LP niosą ze sobą bardziej znaczące ryzyko na parach nieskorelowanych, takich jak ETH / DAI, i minimalne ryzyko na parach skorelowanych, takich jak USDC / DAI.

Wszyskie zmiany w Uniswap v3: https://uniswap.org/blog/uniswap-v3/

image: https://uniswap.org/blog/uniswap-v3/

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.