Unifikacja Blockchain: Bitcoin spotyka Ethereum

Przestrzeń typu blockchain to trochę skomplikowane i zagmatwane miejsce. Cały ekosystem stanowią tysiące tokenów na setkach łańcuchów bloków. Możesz wysłać token ERC-20 do dowolnego portfela Ethereum. Jednak nie waż się mieszać go z tokenami NEP-5. Tron i Tezos z kolei mają własne protokoły i własne ICO. Ale niech Bóg ma Cię w swojej opiece jeśli omyłkowo wyślesz bitcoina na niewłaściwy adres Bitcoin.

Protokoły Blockchain są zdecydowanie bardziej liczne niż różne rodzaje gniazd elektrycznych. Teraz natomiast istnieje uniwersalny adapter. Wanchain (WAN), bo o nim mowa, dąży do krytpo-zjednoczenia, umożliwiając bezproblemową wymianę tokenów pomiędzy różnymi protokołami. Wczoraj projekt ogłosił wydanie na świat ‘Wanchain 3.0’, zapewniając tym samym interoperacyjność tokenów Bitcoin, Ethereum i ERC-20.

Pełne uruchomienie projektu pozwoli Wanchain na replikowanie Ethereum dApps. Umożliwi to  interakcje między blokami z inteligentnymi umowami, takimi jak Maker/Dai, tokeny 0x czy zdecentralizowane wymiany.

Wiceprezes Wanchain, Oliver Birch, twierdzi:

Biorąc pod uwagę ogromną potrzebę interoperacyjności, uważamy, że jest to jedno z największych osiągnięć kryptoświata. Stanowi to podstawę dla kryptograficznego przemysłu, w którym zasoby i wartości mogą być przenoszone w sposób krzyżowy i zdecentralizowany.”

Aby skorzystać z nowego protokołu, BTC lub ETH będą musiały zostać przeniesione na inteligentny adres kontaktowy połączony z blockchainem WAN. Monety są wówczas wymieniane na żetony Proxy, denominowane w WETH lub WBTC. Takie żetony mogą być wtedy łatwo sprzedawane lub używane w inteligentnych kontraktach Wanchain. Na koniec interakcji, użytkownicy mogą wymienić tokeny tak łatwo jak je otrzymali.

Nowy WBTC

To nie pierwszy token pod znacznikiem WBTC. Na początku bieżącego roku pojawił się tak zwany ‘opakowany’ Bitcoin, czyli token ERC-20 wspierany przez zabezpieczenia bitcoin. Jednak te dwie rzeczy są od siebie skrajnie różne.

Istnieje różnica między WBTC w Ethereum a tym, który wprowadzany jest w Wanchain. Celem Wanchain jest wdrożenie w pełni zdecentralizowanego rozwiązania, które pozwoli na transfer wartości między różnymi łańcuchami. WBTC w Ethereum działa natomiast bardziej jak tradycyjne rozwiązanie bankowe.”- wyjaśnia Johann Eid, strateg techniczny Wanchain.

Innymi słowy, WBTC w Ethereum jest rozwiązaniem opartym na Bitcoinie, a nie zdecentralizowanym systemem. Choć, jak przyznaje Eid, WBTC Wanchain wciąż nie jest doskonały, bo nadal oparty jest na uprawnieniach, to zbliża się do pełnej decentralizacji.

Każdy Blockchain

Ale to jeszcze nie koniec planów Wanchain. Jak wyjaśnia Eid, projekt chce ostatecznie zjednoczyć każdy główny łańcuch bloków:

Tak długo, jak każdy blockchain będzie mógł używać naszego klucza, jesteśmy w stanie zintegrować wspomniany blockchain z procesem, który ma być jak najbardziej uniwersalny w przyszłości.”

To może znacznie uprościć sytuację. Użytkownik nie będzie wówczas potrzebował kilku różnych portfeli na komputerze. Wraz z wprowadzeniem uniwersalnego ‘adaptera’ blockchain, krypto mogą stać się zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu.