Ukraiński parlament przegłosuje zwolnienie uczestników rynku kryptowalut z podatków do 2030 roku

W tym tygodniu ukraiński parlament (Rada Najwyższa) rozważy zmianę kodeksu podatkowego kraju, aby uczestnicy rynku kryptowalutowego mogli być zwolnieni z opodatkowania do końca 2029 r. Projekt ustawy nr 9083-1 został zgłoszony przez Jurija Derevyanko, który reprezentuje ” Ruh novyh sil „(New Force Movement) i jest niezależnym parlamentarzystą w parlamencie – donosi agencja informacyjna RBK Ukraine.

Oprócz zwolnień podatkowych inicjatywa zawiera definicje takich pojęć jak „token”, „kryptowaluta”, „wirtualny wydawca aktywów”, „górnictwo”, „wirtualne transakcje walutowe” autor ustawy uważa, że ten nowy sposób rozporządzenia stworzy warunki dla szybkiego wzrostu rynku i przyjaznego dla inwestycji środowiska.

W projekcie ustawy proponuje się także wprowadzenie moratorium na opodatkowanie sprzętu górniczego do kryptowalut, w tym zwolnienie z cła importowego i sprzedaż krajową bez VAT.

Projekt ustawy zwalnia uczestników rynku kryptowalut z podatków do 31 grudnia 2029 roku i definiuje kryptowaluty jako składnik wartości niematerialnych z tytułem do jednostek ich wartości zapisanych w rozproszonej księdze transakcji (blockchain)” – stwierdził Derevyanko.

Kopanie kryptowaluty definiowane jest jako działalność przetwarzania danych mająca na celu wsparcie funkcjonowania rozproszonej księgi transakcji (blockchain) w celu uzyskania nagrody w postaci zasobów wirtualnych.

„Uważam, że powinniśmy nałożyć 10-letnie moratorium na opodatkowanie tej sfery. Powinniśmy usprawnić i zalegalizować ten ogromny segment, który stanie się siłą napędową nowej gospodarki. Ci ludzie reprezentują klasę kreatywną, która obecnie znajduje się w stanie wewnętrznej emigracji. Musimy zapewnić im rozwój i uwolnić od tej emigracji „- dodał parlamentarzysta.

W ubiegłym miesiącu Rada Najwyższa zaproponowała projekt ustawy zakładającej pięcioprocentowe opodatkowanie wszystkich operacji aktywów kryptograficznych.