Ukraińska kryptodolina: Bitcoin bez VAT i legalizacja biznesu kryptowalutowego

Stowarzyszenie Blockchain Ukraine zaprezentowało projekt stworzenia doliny kryptowalut, która stworzy sprzyjający ekosystem dla legalizacji biznesu kryptowalut w kraju.

Jako jeden z członków Stowarzyszenia, współzałożyciel giełdy kryptowalut Kuna Michaił Chobanyan, powiedział, że na tym etapie, kryptowaluty potrzebują przyjęcia oficjalnych przepisów.

„Przemysł blockchain na Ukrainie istnieje od 2013 roku. W tym czasie w kraju rozwinęła się konkurencyjna i różnorodna branża.

W tej chwili osiągnęliśmy maksimum, stosując metody przyciągania partnerów, klientów i rozwoju branży, które były możliwe w oderwaniu od państwa. Nie wchodząc w płaszczyznę oficjalnych regulacji i nie rozszerzając możliwości sektora finansowego, nie można mówić o nowym poziomie rozwoju biznesu kryptograficznego – powiedział Chobanyan.

Wśród głównych pozycji bezpośredniej regulacji kryptowalut, Michaił Chobanyan wymienił:

Transakcje wymiany i sprzedaży kryptowaluty nie powinny podlegać podatkowi VAT.

Dostawcy kryptowalut nie powinni być agentami podatkowymi osób fizycznych i płacić podatku dochodowego od osób fizycznych, obowiązek płacenia i deklarowania dochodów powinien być wykonywany przez osoby prywatne.

Podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 5%. Podstawą opodatkowania powinien być zysk netto za rok sprawozdawczy, a w przypadku ujemnego wyniku finansowego straty mogą zostać rozliczone w kolejnych okresach podatkowych.

W przypadku wymiany kryptowalut na pieniądze – zasady AML / KYC powinny mieć zastosowanie jako część wymagań FATF.

Wprowadzenie licencjonowania wymiany kryptowalut na fiaty; licencjonowanie działalności polegającej na tworzeniu kluczy do portfeli kryptowalut oraz przechowywanie kryptowalut na takich portfelach przez depozytariusza.

Ponieważ kryptowaluta jest instrumentem finansowym, znaczna liczba propozycji Stowarzyszenia dotyczy rozszerzenia zakresu instrumentów finansowych, otwierania rachunków i identyfikacji klientów.

Wśród nich:

Możliwość otwierania rachunków bankowych dla dostawców kryptowalut: przyjmowanie i wysyłanie płatności od osób fizycznych i prawnych za pomocą elektronicznego systemu płatności (BOT), SWIFT w walutach obcych za granicą.

Możliwość otwierania subkont dla użytkowników.

Możliwość otwierania rachunków w walutach obcych dla ukraińskich dostawców kryptowalut, bieżących rachunków dla zagranicznych dostawców kryptowalut bez podawania temu ostatniemu statusu rezydenta podatkowego Ukrainy.

Poszerzenie listy usług finansowych i listy dostawców usług finansowych, którzy mogą je świadczyć: wydawanie pieniądza elektronicznego w celu zwiększenia limitów emisji i odwołania się do standardów UE; wdrożenie wymiany walut online; przelewy pieniężne z otwieraniem rachunków i subkont nie tylko przez banki (analogicznie do autoryzowanych instytucji płatniczych i emitentów pieniądza elektronicznego w UE).

Firmy będą mogły legalnie prowadzić działalność na Ukrainie, będzie ich więcej. Przyciągną nowych użytkowników. Co więcej, gdy ludzie wiedzą, że korzystanie z kryptowalut jest dozwolone, a państwo tworzy reguły, wielu ostatecznie zdecyduje się na ich użycie i przestanie traktować je jako mętną strefę, jak się powszechnie uważa” – dodaje Chobanyan.

Projekt krypto-doliny nie oznacza utworzenia oddzielnej strefy ekonomicznej przez analogię z białoruskim parkiem zaawansowanych technologii . Przeciwnie, zapewnia warunki prowadzenia działalności związanej z kryptowalutami i blockchainem, które będą skalowane w całym kraju.

„Jak każdy ekosystem, dolina krypto składa się z różnych elementów: ludzi, projektów i klientów jako jednej części; struktury rozwijające przemysł – firmy na rynku, Stowarzyszenie, Blockchain Hub; warunki wsparcia dla biznesu i państwa; inwestorzy i partnerzy instytucjonalni.

Ostatnie dwa punkty nie są teraz wdrażane, a projekt krypto-doliny implikuje ich pojawienie się, dzięki czemu ekosystem naprawdę staje się złożonym środowiskiem – doliną rozwoju tych firm ”- wyjaśnia Michaił Chobanyan.

Pozytywne doświadczenia Białorusi wraz z błędami zostaną uwzględnione podczas pracy nad projektem.

Na Białorusi operacje z użyciem kryptowalut dla osób fizycznych nie są opodatkowane, istnieje możliwość dobrowolnego zgłoszenia. Musimy także nauczyć ludność płacenia podatków we własnym zakresie. Co więcej, białoruskie banki, co zaskakujące, są bardziej otwarte na klientów zagranicznych niż na Ukrainie i zasadniczo jest więcej instrumentów finansowych, to też musimy wdrożyć ” zauważa Chobanyan.

Autorzy projektu krypto-doliny obiecują zastosować doświadczenia Estonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Comments (No)

Leave a Reply