Ukraińscy policjanci kopali kryptowaluty w miejscu pracy

Ukraińska policja w Rivne wszczęła postępowanie karne  przeciwko swoim funkcjonariuszom podejrzanym o kradzież energii elektrycznej do kopania kryptowalut w miejscu pracy.

Według informacji podanych przez media, niektórzy funkcjonariusze Departamentu Komunikacji i Informacji Publicznej w regionalnym biurze ukraińskiej policji w Rivne kopali kryptowaluty przez cztery miesiące. Jednak jaką ilość energii elektrycznej zużyli, ani jaką kryptowalutękopali, nie ujawniono.

Departament bezpieczeństwa wewnętrznego znalazł sprzęt do wydobycia kryptowalut w kwietniu 2018 r. Tego samego dnia, śledczy z Regionalnej Dyrekcji zajęli dwie drewniane ramy, na których było osiem kart graficznych, sześć zasilaczy, dwa dyski twarde, płyta główna i jednostki systemowe .

Przypadki kopania kryptowalut w miejscu pracy nie są rzadkością. Na początku lutego dwóch inżynierów z rosyjskiego miasta Sarov zostało zatrzymanych przez agentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)za kopanie bitcoin’ów w miejscu pracy, w zamkniętym centrum badań jądrowych. Herman Gref, dyrektor generalny Sberbanku, wspomniał także o kilku przypadkach podobnych uchybień ze strony członków jego personelu.