Ukraina o krok przed pełną regulacją kryptowalut

Wiceminister Cyfrowej Transformacji Ukrainy Aleksander Borniakow opowiedział o szczegółach projektu ustawy „O aktywach wirtualnych” mającej na celu uregulowanie działalności krypto w kraju.

Giełdy kryptowalut z pozwoleniami, a nie licencjami

Borniakow powiedział, że drugie czytanie projektu ustawy odbędzie się w najbliższej przyszłości, co oznacza, że ​​właściciele kryptowalut będą mogli legalnie wymieniać kryptowaluty i je deklarować. Ustawa ureguluje działalność pośredników świadczących usługi przechowywania i wymiany kryptowalut, a także wzmocni ochronę właścicieli wirtualnych aktywów. Od giełd kryptowalut będzie wymagane uzyskanie pozwolenia na działanie na Ukrainie, a procedura ta stanie się znacznie łatwiejsza niż uzyskanie licencji, ponieważ nie będą musieli zarejestrować osoby prawnej. Giełda będzie musiała udowodnić, że posiada wymaganą ilość kapitału, a wśród jej założycieli nie ma osób z list sankcyjnych.

Według Borniakowa uzyskanie pozwolenia na prowadzenie działalności kryptowalutowej w kraju będzie podobne do uzyskania licencji bankowej. Nadzór nad giełdami nie będzie jednak tak surowy w porównaniu z kontrolą, jaką banki podlegają Narodowemu Bankowi Ukrainy (NBU). Borniakow powiedział, że pozwoliłoby to użytkownikom na składanie skarg do ukraińskich regulatorów ws. giełd kryptowalut w przypadku jakichkolwiek naruszeń.

W przyszłości planowane jest współdziałanie ze światowymi regulatorami w zakresie wymiany danych w celu zwalczania prania brudnych pieniędzy. „Wirtualne aktywa to przyszłość Ukrainy i całego świata. Za 10-15 lat wiele krajów będzie mogło całkowicie zrezygnować z papierowych pieniędzy. Ale jeśli zasoby cyfrowe będą nadal wykorzystywane na czarnym rynku, nie będą wszechobecne, więc transakcje z nimi muszą być przejrzyste. Jednocześnie nie chcemy utrudniać rozwoju nowej branży nadmierną regulacją”- powiedział Bornyakov. Dodał, że projekt ustawy „O wirtualnych aktywach” przewiduje powołanie nowego organu regulacyjnego – Krajowej Służby Regulacji Obrotu Wirtualnym Mieniem (NIAC). Departament wyda zezwolenia dla firm kryptowalutowych na pracę na Ukrainie. Ponadto proponuje się klasyfikację wirtualnych aktywów na niezabezpieczone i zabezpieczone. Aktywa cyfrowe zabezpieczone walutami lub stablecoinami będą regulowane przez NBU. Aktywa wirtualne zabezpieczone papierami wartościowymi będą kontrolowane przez Narodową Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełdy Ukrainy (NSSMSC).

Płatności kryptowalutami

Jeśli chodzi o dokonywanie płatności w kryptowalutach, wiceminister wyjaśnił, że zgodnie z ustawą kryptowaluty nie są traktowane jako środek płatniczy. Jednak obywatele Ukrainy będą mogli płacić kryptowalutami za pośrednictwem pośredników, gdy płacąc za towary lub usługi, kryptowaluty zostaną przeliczone na walutę państwową. Polityk powiedział, że w ustawie nie wspomniano o kopaniu kryptowalut. Borniakow nazwał to działalnością legalną, która nie wymaga dodatkowych regulacji.

W planach też cyfrowa hrywna

Borniakow skomentował także powstanie cyfrowej hrywny. Uważa, że ​​cyfrowa waluta banku centralnego pozwoli na przejrzyste śledzenie wypłat świadczeń socjalnych i na jakie cele są wydawane. W lipcu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij podpisał ustawę o usługach płatniczych, dającą NBU prawo do uruchomienia cyfrowej hrywny.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.