UE zatwierdza ustawę MiCA

Unia Europejska (UE) zrobiła duży krok w kierunku wyjaśnienia ram prawnych dotyczących kryptowalut. W rundzie głosowania deputowani zgodzili się na dwa główne plany dotyczące europejskich regulacji cyfrowych aktywów.

Przekonujące wyniki

Pierwszy plan, który został zatwierdzony 517 do 38, sprawi, że zasady dotyczące licencjonowania kryptowalut będą znacznie jaśniejsze. Drugi plan będzie wymagał od usług kryptowalutowych ustalenia tożsamości użytkowników, czyli przeprowadzenia KYC. Ten drugi plan został również zatwierdzony w stosunku 529 do 29.

Według szefa Komisji Europejskiej Mairead McGuinness jest to ważny kamień milowy. Przepisy wejdą w życie od przyszłego roku – poinformowała McGuinness za pośrednictwem Twittera.

Plany dotyczące całościowych europejskich przepisów dotyczących kryptowalut, znanych również jako rozporządzenie The Markets in Crypto Assets (MiCa), zostały ogłoszone trzy lata temu. Dzięki dzisiejszym dwóm rundom głosowania zbierane są pierwsze owoce.

CEO największej na świecie giełdy kryptowalutowej, Binance, zareagował pozytywnie na wieści z Europy:

„Parlament Europejski głosował za wdrożeniem MiCA. Oznacza to, że jeden z największych rynków na świecie wprowadza dostosowane do potrzeb regulacje dla kryptowalut, aby chronić użytkowników i wspierać innowacje.”

Czy regulacja kryptowalut to dobra rzecz?

Przez długi czas regulacja kryptowalut była postrzegana jako wroga przez branżę kryptowalutową i użytkowników. Ostatnie działania regulatorów w szczególności w USA pokazują, że jasna regulacja może być lepszą alternatywą niż brak regulacji.

Amerykańscy regulatorzy sprawiają, że społeczność jest wrogo nastawiona. Wiele krypto firm znalazło się już na celowniku amerykańskich regulatorów. Sporo z nich ogłosiło też, że rozważa opuszczenie USA.

Obiektywne i jasne regulacje wydają się być najlepszym rozwiązaniem zarówno dla sektora kryptowalut, jak i władz. Azja również podjęła ostatnio duże kroki w zakresie regulacji kryptowalut. Hongkong na przykład wyraził ambicję stania się hubem kryptowalutowym. Drzwi dla sektora otworzyły też Japonia i Singapur.

Podczas gdy regulatorzy w Stanach Zjednoczonych demonizują sektor kryptowalut, UE idzie w ślady krajów azjatyckich, tworząc jasność. Więcej planów i zasad zostanie najprawdopodobniej ogłoszonych z Brukseli w nadchodzących miesiącach.

Comments (No)

Leave a Reply