Twórca SegWit wprowadza uproszczony język inteligentnych kontraktów Bitcoin

Dewloper Bitcoin Core – Peter Velle wprowadził Miniscript, nowy język programowania, aby uprościć tworzenie inteligentnych kontraktów dla sieci Bitcoin.

Peter Velle pracował nad Miniscript prawie rok, pomagali mu Andrew Poelstra i Sanket Sanyalkar.

Teraz, jak mówi belgijski programista, projekt osiągnął etap, w którym trzeba zwrócić na niego więcej uwagi.

Aby zrozumieć, do czego doszedł Peter Velle, należy przypomnieć Script – język inteligentnych kontaktów Bitcoin, który pozwala określić pewne warunki.

Może to być np. określenie czasu, przez który nie można wydać coinów, lub system z wieloma podpisami, który wymaga podpisów kilku uczestników transakcji.

Miniscript – to czysto wizualna percepcja kodu. Jeśli więc w języku skryptowym, wpis wygląda następująco:

OP_CHECKSIG OP_IFDUP OP_NOTIF OP_DUP OP_HASH160
OP_EQUALVERIFY OP_CHECKSIGVERIFY <144> OP_CSV OP_ENDIF

następnie w Miniscript wygląda to tak:

or_d(c:pk(A),and_v(vc:pk_h(B),older(144)))

Miniscript to nowy sposób pisania skryptów strukturalnych, który umożliwia przeprowadzanie różnego rodzaju analiz statycznych, generowanie podpisów ogólnych i modyfikowalny zestaw do wykonywania inteligentnych kontraktów.

Miniscript jest obecnie dostępny dla C ++ i Rust . Według Velle trwają prace nad projektem, ale przeprowadzone szeroko zakrojone testy budzą pewność, że projekt języka jest nie tylko zgodny z obecnym konsensusem sieci Bitcoin, ale także nie wymaga żadnych zmian.

Ponadto programiści planują również rozwinąć strukturę Miniscript, aby język obsługiwał przyszłe zmiany skryptu, które mogą być zawarte w bazie kodu Bitcoin.

Peter Velle jest również jednym z głównych autorów i twórców protokołu Segregated Witness (SegWit), największej jak dotąd aktualizacji w sieci Bitcoin, która została aktywowana w sierpniu 2017 r.

Comments (No)

Leave a Reply