Trudność w wydobywaniu Bitcoina i Ethereum wzrasta

W ciągu zaledwie jednego dnia, wskaźnik trudności wydobycia Bitcoina (BTC) wzrósł o 4,25%. To jednak nic w porównaniu z Ethereum (ETH). W przypadku tej monety wskaźnik ten, w tym samym czasie, wzrósł o około 20%.

Trudność w wydobywaniu (ang. Mining Difficulty) to wskaźnik, używany przez BTC i inne krypto. Ma on na celu utrzymanie określonego czasu pomiędzy blokami, podczas gdy moc sieci się zmienia. Zarówno Bitcoin jak i inne kryptowaluty, które wykorzystują blockchain proof-of-work, zdobywane są przez użytkowników w procesie tzw. górnictwa czy też wydobywania (ang. mining). W systemie tym górnicy- komputery obsługujące oprogramowanie kryptowalutowe- rywalizują o znalezienie nowego bloku, dodając do łańcucha najnowszą porcję danych transakcyjnych.

W dokumentach dotyczących Bitcoina napisano:

„By zrekompensować rosnącą wydajność sprzętu i zmienne zainteresowanie działaniem węzłów w czasie, trudność wydobycia uzależniona jest od ruchomej średniej, określającej średnią liczbę bloków na godzinę. Jeśli ta średnia rośnie, trudność również wzrasta.”

Wraz z dołączaniem do sieci kolejnych górników, tempo tworzenia bloków rośnie. Wraz ze wzrostem szybkości generowania bloków, rośnie trudność wydobycia. Spowalnia to jednocześnie tempo tworzenia nowych bloków stabilizując niejako sytuację w sieci.

Bloki wydane przez złośliwych górników, nie spełniające wymaganego poziomu trudności, zostaną wówczas odrzucone przez resztę użytkowników i będą bezwartościowe.

Wzrost trudności dla wydobywania obu ww. kryptowalut jest znaczny i na pewno nie wynika z przypadku. Oznacza to bowiem, że zainteresowanie ‘górnictwem’ rośnie. Liczba użytkowników rośnie, nawet pomimo nie najlepszej sytuacji na rynku. Jednak jak ostatnio wspominaliśmy, sytuacja ta może się poprawić już wkrótce.

Comments (No)

Leave a Reply