Trudność kopania Bitcoina osiąga nowe ATH

Trudność wydobycia Bitcoina (BTC) została skorygowana w górę dwa razy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Wczoraj, gdy zdarzyło się to po raz drugi, osiągnęła nowy rekord! Wzrosła o 3,45% i obecnie wynosi 32,05 biliona hashy.

Trudność kopania Bitcoina

Sieć Bitcoin działa w systemie proof-of-work (PoW), co zasadniczo oznacza, że do jej utrzymania otrzebna jest moc obliczeniowa. Ta moc obliczeniowa jest dostarczana przez górników, którzy uruchamiają specjalne koparki. W ten sposób przyczyniają się do zwiększenia mocy obliczeniowej, czyli tzw. hash rate’u.

Gdy moc obliczeniowa sieci wzrasta, w zasadzie znalezienie nowych bloków zajmuje mniej czasu. Sieć jednak ma na to sposób. Aby zapewnić, że znalezienie i dodanie nowego bloku do blockchaina zawsze zajmuje średnio 10 minut, od czasu do czasu koryguje trudność procesu wydobywczego.

Gdy moc obliczeniowa mocno wzrasta, tak jak ostatnio, trudność jest korygowana w górę. W tej chwili całkowita moc obliczeniowa jest prawie najwyżej historii, więc właściwie naturalne jest również to, że trudność jest dziś bardzo wysoka.

Halving bitcoina

Niedawno pojawiły się plotki, że wyczekiwany przez wielu halving bitcoina pojawi się wcześniej niż początkowo przewidywano. Według tych plotek, miałby odbyć się w 2023 roku. Wcześniej przewidywano jednak 2024 rok. Miało to wszystko związek z ciągle rosnącą mocą obliczeniową w sieci Bitcoin.

Jednak podczas tych obliczeń pominięto dostosowanie trudności miningu. Wkrótce twierdzenie zostało obalone i faktycznie tego samego dnia trudność została automatycznie podkręcona przez sieć. Oznacza to, że równowaga została przywrócona, a zatem halving nie nastąpi szybciej niż wskazują pierwotne prognozy.

Comments (No)

Leave a Reply