Transakcje sponsorowane – jak płacić prowizję w tokenie

Wielu z nas wysyłając jakąś transakcje na sieć ustala odpowiednią prowizję dla górników aby nasza transakcja weszła w blok jak najszybciej przy jakimś odpowiednim koszcie. Jeśli mamy do czynienia z tokenem niestety musimy posiadać jakąś odpowiednią część bazowej waluty na której stworzony jest ten token np. Ether na blockchainie Ethereum bądź jakąś część Waves jeśli token jest stworzony na blockchainie Waves. A co jeśli można by płacić prowizje transakcyjną w danym tokenie ??

Jest to niezwykle uciążliwe dla nowych osób które dostały jakiś token w airdropie a później chcą go przesłać na inny adres. Są oni zmuszeni kupić trochę bazowej waluty aby zapłacić prowizje za transakcje. Kroki jakie muszą przejść to zalogowanie się na giełdzie, kupno trochę waluty na pokrycie Gas oraz przesłanie jej na odpowiedni portfel. Wszystko to wiąże się z czasem oraz kosztami jakie trzeba ponieść. Na pewno nie zachęca to nowych osób do korzystania z kryptowalut ponieważ nie jest to takie proste i intuicyjne. Znacznie łatwiej byłoby po prostu oddać trochę danego tokena aby opłacić taką transakcję.

Taką możliwość daje nam token stworzony na platformie Waves. Waves jest to platforma oraz blockchain które umożliwiają nam łatwe tworzenie oraz przesyłanie danych tokenów. Waves posiada również swoją zdecentralizowaną giełdę na której znajduje się każdy nowo stworzony token. Przesłanie transakcji na blockchainie Waves między danymi adresami kosztuje nas dokładnie 0,001 Waves. W niektórych przypadkach możemy jednak się spotkać z tak zwanymi sponsorowanymi tokenami.

Opis działania

Twórca danego tokena jest w stanie włączyć funkcję która umożliwi nam swobodne przesyłanie go między adresami przy płatności fee właśnie w nim.  Jest to tak zwana sponsorowana transakcja. Ustala się w niej jaką ilość tokenów będziemy pobierać za 0,001 Waves co będzie stanowić pokrycie fee transakcyjnego. Dla przykładu możemy ustalić że z mojego konta będzie pobierane 0,001 Waves na pokrycie transakcji w zamian za 20 sztuk mojego tokena. Wtedy osoba wysyłająca mój token nie musi martwić się o prowizje transakcyjną ponieważ to ja za nią płacę w zamian za moje tokeny.

Koszt włączenia takiej funkcji dla danego tokenu jest to dokładnie 1 Waves a chcąc ją deaktywować musimy zapłacić ponownie 1 Waves. Dopóki będziemy mieć odpowiednią ilość Waves na pokrycie danych transakcji wtedy ta funkcja będzie działać. W przypadku kiedy skończą nam się środki funkcja jest zawieszona dopóki nie uzupełnimy środków.

Podsumowanie

Jest to bardzo ciekawa opcja dla nowych użytkowników którzy nie za bardzo znają się na funkcjonowaniu kryptowalut oraz technologii blockchain. Znacznie łatwiej będzie im zapłacić prowizje za transakcję w danym tokenie którego posiadają niż próbować kupić inną walute bazową na pokrycie prowizji. Myślę że taka funkcja bardzo ułatwi adopcję kryptowalut oraz może być bardzo fajną opcją do rozreklamowania swojego tokenu u użytkowników którzy nie są jeszcze tak bardzo biegli w funkcjonowaniu tego całego systemu.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.