Tim Draper: „Niedługo zobaczymy złoty wiek Europy Wschodniej”

„Niedługo zobaczymy złoty wiek Europy Wschodniej” – mówi Tim Draper, miliarder z Doliny Krzemowej, który ogłosił dodanie polskiej firmy venture capital OTB Ventures do swojej sieci Draper Venture Network.

Teraz jest idealny czas na inwestowanie w Polsce. Region zawsze miał świetną technologię, ale teraz zaczynają łączyć ją z rynkiem. Polska wyprzedza inne kraje w regionie pod względem zrozumienia systemu rynkowego” – powiedział Draper.

Draper Venture Network to unia 22 firm venture capital na całym świecie, które dzielą się informacjami na temat transakcji i najlepszych praktyk, często współinwestując razem.

Partnerstwo z OTB da Draperowi okno do regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), w którym Marcin Hejka, partner zarządzający i współzałożyciel OTB Ventures. Hejka szacuje, że istnieje około 10 000 startupów, które zebrały pierwsze rundy finansowania w ciągu ostatnich pięciu lat i teraz osiągają etap dojrzałości, w którym mogą stać się globalne.

Draper, do którego inwestycji należą Tesla, SpaceX i Twitter, nie jest jedynym amerykańskim investorem typu venture, który niedawno przeniósł się na Europę. Na starym kontynencie wyceny start-upów stosunkowo znacznie tańsze niż w Ameryce. Legenda Doliny Krzemowej Sequoia jest coraz bardziej aktywna w regionie, a udział USA w europejskich rundach finansowania rośnie. W 2019 r. 19% rund finansowania europejskich start-upów obejmowało amerykańskiego inwestora, w porównaniu z zaledwie 7% rok wcześniej.

Draper, który założył DFJ i Draper Associates, ma już doświadczenie w inwestowaniu w Europie Wschodniej – DFJ był jednym z pierwszych sponsorów Skype w Estonii i był właścicielem 10% firmy, którą sprzedano dla eBay za 4,1 mld USD.

źródło: https://sifted.eu/articles/draper-golden-age-eastern-europe/

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.