Kryptowaluta Tezos (XTZ)

Zdecentralizowana, samodoskonaląca się krypto. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule na temat kryptowaluty Tezos.

Informacje ogólne

Projekt kryptowaluty Tezos zapoczątkowany został już w 2014 roku przez małżeństwo- Arthura i Kathleen Breitman. W późniejszym czasie nad projektem oficjalnie pracowało również 10 developerów. Ponadto, w lipcu 2014 roku został opublikowany whitepaper projektu.  Arthur i Kathleen w 2015 roku założyli spółkę Dynamic Ledger Solutions, która oficjalnie zajmuje się rozwojem projektu i jest właścicielem kodu źródłowego.

W 2017 roku założona została Tezos Foundation, na której czele stanął Johann Gevers. Celem założonej fundacji była zbiórka środków podczas dwutygodniowego ICO. Pomysł okazał się wyjątkowo udany, ponieważ udało się zebrać krypto o wartości około 232 mln USD. Było to wówczas najbardziej efektywne ICO w historii kryptowalut. Mimo sukcesu zbiórki, na skutek wielu nieporozumień z założycielami XTZ, w 2018 roku Johann Gevers zrezygnował ze stanowiska.

30 czerwca 2018 roku Tezos został wprowadzony w fazę Betanetu. Wprowadzenie XTZ w etap Mainnetu miało miejsce dopiero we wrześniu tego samego roku.

Główne założenia projektu

Głównym założeniem projektu było stworzenie zdecentralizowanej platformy, która sama miałaby wprowadzać do sieci poprawki i tym samym miała by samoistnie ewoluować. Takie rozwiązanie ma zapobiegać hard forkom, które stanowią realne zagrożenie dla zdecentralizowanych sieci.

Sieć Tezos oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake. Oznacza to ni mniej ni więcej jak to, że każdy użytkownik może uczestniczyć w procesie walidacji transakcji w sieci i być za to odpowiednio wynagradzanym. Proces ten nazywa się pieczeniem (ang. baking). Ponadto, w przypadku XTZ nie występuje proces miningu, tak jak w przypadku BTC czy ETH.

Ponadto, blockchain Tezos umożliwia formalną weryfikację. Jest to technika, która matematycznie udowadnia poprawność kodu regulującego transakcję. Pomaga to chronić smart contracty oraz unikać nieścisłości w kodzie źródłowym.

Tezos w liczbach

  • ATH: 12,19 USD
  • ATL: 0,31 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 1,17 USD
Tezos
Historia notowań Tezos (XTZ)
  • Wydobyte monety: 799 750 740.00
  • Maksymalna liczba monet Y2050 (oszacowana do roku 2050): 1 895 611 682.00
  • Kapitalizacja rynkowa: 781 915 753 USD

Portfele oraz giełdy

Portfele przeglądarkowe:

Portfele sprzętowe:

Ledger oraz Trezor

Giełdy:

Bitrue, Gate.io, Bitmax, Bitfinex, Kraken, eToro.

Ciekawostki

  • Tezos, jako ostatnia z dwóch krypto ze ścisłego grona TOP 25, nie jest listingowana na giełdzie Binance. Zaraz obok niej znajduje się LEO Token.
  • Efektem bardzo udanej zbiórki ICO z lipca 2017 roku było zebranie 65,681 BTC oraz 361,122 ETH.
  • Kapitalizacja rynkowa Tezos na poziomie 781 915 753 USD pozwala uplasować się XTZ na 22 miejscu najpopularniejszych kryptowalut.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.