Tether znowu drukuje

W ciągu ostatnich dwóch dni Tether wypuścił 180 milionów USD swojego stablecoin’a USDT na tak zwane „uzupełnienie zapasów”. Taki krok może zwiększyć dynamikę i tak już bardzo rozchwianego w tej chwili rynku kryptowalut.

W ciągu ostatnich dwóch dni dyrektor ds. Technologii Tether Paolo Ardoino ogłosił, że utworzono 3 transze tokenów USDT o wartości 60 mln USD każdy. Mówiąc dokładniej, nazywa te ruchy „autoryzowanymi, ale niewydanymi transakcjami”, zapewniając, że zostaną one wykorzystane do zapasów w celu zaspokojenia przyszłego popytu.

WhalePanda, opublikował informację na swoim  Twitterze, sugerując, że ruch ten może być wkrótce wykorzystany na zakup dużej ilości BTC:


Trzy dni temu cena BTC na krótko wzrosła, gdy 40 milionów USD w USDT przeniosło się na Bitfinex. Zatem fakt, że o wiele więcej może wkrótce wejść na rynek, może być również związany z obecnym wzrostem rynku kryptowalut w ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin.

Jak zwykle, Tether nie podał żadnych przydatnych szczegółów uzasadniających decyzję o wyprodukowaniu tak dużej ilości kontrowersyjnego tokena. Krytycy rutynowo oskarżają firmę o manipulowanie cenami Bitcoin’a poprzez wybijanie USDT do woli.

Warto zauważyć, że firma musi jeszcze udowodnić swoją deklarację, że Tether jest zabezpieczony  aktywami. W rzeczywistości nie twierdzi już, że USDT jest w całości wspierany przez dolary amerykańskie. Nie trzeba dodawać, że tworzenie ogromnych kwot pozornie z powietrza nie ma większego wpływu na uspokojenie inwestorów.

Tether zajmuje obecnie najwyższą pozycję wśród monet typu stablecoin, z kapitalizacją rynkową USDT w wysokości 4,5 miliarda USD. Niemniej jednak jego długa historia kontrowersyjnych ruchów i tajemnic nadal nie pozwala na pełne zaufanie oraz poprawę jego reputacji wśród zwolenników kryptografii. Obecnie jest używany przede wszystkim jako środek do handlu wymiany między innymi kryptowalutami, bez znaczących inwestycji przez tych, którzy chcą wykorzystać go jako legalną kryptowalutę.

Co ważne, rozrastają się konkurencyjne monety stablecoins, z których wiele jest zarządzanych przez firmy, dla których zaufanie i przejrzystość są priorytetem. Na przykład token Gemini niedawno przeszedł kontrolę bezpieczeństwa wysokiego poziomu przeprowadzoną przez Deloitte. Paxos Standard publikował również niezależne raporty z audytu na koniec każdego miesiąca.

Odmowa podjęcia przez Tether wyraźnych kroków w celu udowodnienia siły jego aktywów i uzasadnienia pozornie niekończącego się drukowania większej liczby monet jest zatem niemożliwa do utrzymania. Jest to już przedmiotem wielu procesów sądowych w tej sprawie. Ponadto, ponieważ giełdy dążą do większej regulacji i legalności w oczach organów nadzoru finansowego, nie ma wątpliwości, że zdystansują się one od każdej firmy, która odmówi przestrzegania ustalonych wytycznych rachunkowych zasad.

zródło: bitcoinst.com

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.