Tether próbuje ukryć przed mediami informacje o swoim zabezpieczeniu

Czy Tether ma coś do ukrycia?

Giełda kryptowalut Bitfinex i emitent stablecoina Tether zwrócili się do sądu w Nowym Jorku o nakazanie prokuraturze stanowej odmowy portalowi informacyjnemu CoinDesk ujawnienia żądanych informacji.

Zgodnie z ustawą o wolności informacji obywatele mogą żądać od władz dokumentów prawnych, w tym dotyczących sporów sądowych i działalności ustawodawców. CoinDesk zażądał informacji o zabezpieczeniach Tethera uzyskanych przez prokuraturę w ramach ugody przeciwko obu firmom w maju br.

Według CoinDesk, początkowo adwokaci poprosili prokuraturę, aby odrzucić żądanie i otrzymali odpowiedź twierdzącą. CoinDesk skutecznie zakwestionował tę decyzję. Teraz Tether próbuje zapobiec ujawnieniu dokumentów w sądzie.

Podobny wniosek wystosował portal The Block i otrzymał odpowiedź, że interesujące go informacje mogą nie podlegać ujawnieniu, jeżeli stanowią „tajemnicę handlową lub mogą wyrządzić istotną szkodę pozycji konkurencyjnej danej spółki”. To ten sam argument, którego używa Tether, twierdząc, że jego partnerzy i praktyki biznesowe są tajemnicą handlową. Zdaniem prawników spółki, interesujące nas informacje doprowadzą do ujawnienia jej strategii inwestycyjnej, co pozwoli jej uzyskać przewagę nad konkurentami.

To samo dotyczy wewnętrznej strategii inwestycyjnej Tethera. Kompletne informacje na temat strategii inwestycyjnej pozwalającej Tetherowi osiągać rentowność i związane z relacjami z kontrahentami i emitentami to kluczowy element działalności firmy, którego nie chce ujawniać opinii publicznej. Przewaga konkurencyjna, jaką osiąga Tether dzięki swojej strategii inwestycyjnej, zostanie zmniejszona, jeśli konkurenci uzyskają pełny obraz inwestycji Tether”- mówi dokument.

https://twitter.com/Tether_to/status/1432730454122237954

Firma twierdzi również, że informacje interesujące portal zagrożą jej relacjom z partnerami, którzy mają pierwszorzędne znaczenie dla pozyskania klientów: Bitfinex i Tether spędzili lata na budowaniu niepublicznych relacji z instytucjami finansowymi na całym świecie, które są w stanie efektywnie obsługiwać duże wolumeny transakcji. Doskonałe wrażenia klientów mają kluczowe znaczenie dla sukcesu Bitfinex i Tether na rynku, ale mogą być łatwo powielane przez konkurentów, jeśli relacje finansowe firm zostaną publicznie ujawnione”.

CoinDesk zauważa jednak, że jego prośba dotyczy wyłącznie informacji, które Tether już obiecał upublicznić, a mianowicie informacji o rezerwach przesłanych do prokuratury w maju.

Tether zaoferował regularne publikowanie swoich rezerw w ramach ugody z Biurem Prokuratora Nowojorskiego. Zamierzamy udostępnić te informacje zarówno prokuraturze, jak i opinii publicznej”- powiedział w maju Stuart Hegner, główny pełnomocnik Bitfinex i Tether.

Firma, która jako pierwsza zaczęła publikować takie informacje w tym roku, twierdzi, że wszystkie potrzebne informacje są już dostępne dla ogółu społeczeństwa w formie, która nie zagraża jej przewadze konkurencyjnej. Ponadto firma twierdzi, że uwzględnienie żądania doprowadziłoby do ujawnienia stosowanych przez nią środków zapewniających zgodność, które mogłyby zostać wykorzystane przez atakujących.

W żadnej innej branży nikt by tego nie zniósł. To samo powinno dotyczyć nas i każdej innej firmy z naszej branży”- pisze Tether na Twitterze.