Szwedzka policja zwróciła handlarzowi narkotyków 1,5 miliona dolarów w BTC

Szwedzkie organy ścigania zwróciły handlarzowi narkotyków bitcoiny o wartości 1,5 miliona dolarów

Zwrócono je ze względu na wzrost BTC. Cena przejętych kryptowalut przekroczyła wartość nielegalnie pozyskanych środków. Dwa lata temu szwedzki diler został skazany za sprzedaż narkotyków przez Internet i nielegalne otrzymywanie 36 BTC. W momencie aresztowania wartość skonfiskowanych bitcoinów wynosiła 1,3 miliona koron szwedzkich (100 000 USD). Po aresztowaniu oskarżonego szwedzkie organy ścigania wystawiły na licytację 36 BTC. Jednak biorąc pod uwagę, że kurs bitcoinów znacznie wzrósł w ostatnich latach, władze musiały sprzedać tylko 3 BTC, aby spełnić żądania sądu. W rezultacie pozostałe 33 BTC, warte dziś około 1,5 miliona dolarów, zostały zwrócone dilerowi narkotyków.

Jest to godne ubolewania pod wieloma względami. Takiej sytuacji nie mogliśmy przewidzieć. Nie ma znaczenia, ile Bitcoin był wtedy wart ani jaka jest jego wartość teraz. Zysk z popełnienia przestępstw wyniósł 36 BTC, więc nie należy ich zwracać więźniowi. To będzie dla nas lekcja dotycząca przyszłych przestępstw kryptowalutowych”- powiedział prokurator Tove Kullberg.

Prokurator powiedział, że ta sprawa może „rozwiązać ręce” napastnikom i zapoczątkować nową serię przestępstw związanych z kryptowalutami. Kullberg zasugerował, aby rząd przeznaczył środki na wewnętrzne szkolenia funkcjonariuszy organów ścigania, ponieważ liczba przestępstw z wykorzystaniem zasobów cyfrowych rośnie wraz z rozwojem branży kryptowalut. Kullberg uważa za konieczne zaostrzenie nadzoru nad kryptowalutami. Prezes szwedzkiego banku centralnego Stefan Ingves jest również przekonany, że kryptowaluty nie powinny „wymykać się” regulacji i zgodności.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.