Szansa na największe ICO w historii, czyli ICO Telegram

Czym jest Telegram?

Telegram to darmowa aplikacja do wysyłania wiadomości. Szyfrowany komunikator dostępny na każdy dostępny system operacyjny. Tymi słowami można krótko opisać co tworzy sama platforma. Jednak pomimo swojej aktualnej popularności, aplikacja jest bezpłatna, przez co nie przynosi dochodów.

Choć ICO zazwyczaj były tworzone na etapie „przedprzychodowym”, spółka zdecydowała się podnieść rękawicę i dołączyła do świata blockchain. W ten sposób niedawno poinformowano użytkowników, że Telegram utworzy ICO, które ma wspomóc tworzenie Otwartej Sieci Telegramowej (z angielskiego: Telegram Open Network – TON), czyli „szybką, skalowalną i przyjazną dla użytkownika” platformę opartą na blockchain.

Sukces ICO

Telegram zebrał w marcu 850 milionów dolarów od 94 inwestorów W  Marcu oraz w lutym udało się zebrać tę samą kwotę od 81 inwestorów. Warto wspomnieć, że nieduża liczba inwestorów związana jest z faktem, że do przystąpienia do zbiórki konieczne było zainwestowanie minimum 1 miliona dolarów.

Spółka zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych poinformowała, że zamierza sięgnąć po więcej. Istnieją bowiem plotki, że dwa powyższe ICO traktowane są jako niepubliczne i w planach jest utworzenie publicznego ICO dostępnego dla każdego. Dotychczas łącznie zebrano już około 1,7 miliarda dolarów. Nie bez powodu ICO Telegram jest na dobrej drodze do objęcia prowadzenia stawki największej zbiórki w historii blockchain.

„Pozyskanie planowanej kwoty jest sukcesem Telegram. Biorąc pod uwagę, że spadek kursu bitcoina w ostatnich tygodniach uczynił inwestorów bardziej ostrożnymi wobec krypto-aktywów”, powiedział Gennady Zhilyaev, były dyrektor Templeton Emerging Markets Group w Rosji.
Można więc śmiało stwierdzić, że jest to ogromny sukces.

Co więcej, zainteresowanie związane z ICO napędza kolejne wzrosty popularności całej platformy. Blisko 700 tysięcy nowych użytkowników rejestruje się każdego dnia.

Ambitne plany

Firma założona przez Rosjanina Pavla Durova, planuje wykorzystać środki pozyskane przez ICO do stworzenia własnego łańcucha bloków, tj. ‘Telegram Open Network’, który obejmuje kryptowalutę GRAM. Jego celem jest umożliwienie szybszych transakcji aniżeli Bitcoin i blockchain Ethereum. Dzięki temu platforma ma mieć szansę rywalizować z Visa Inc. i Mastercard Inc., co potwierdzają dokumenty opublikowane przez Telegram – WhitePaper.

Przyszłość ICO

Według opublikowanych dokumentów, zespół Telegram wyemituje 5 miliardów tokenów (GRAM) – sprzedane zostanie 44%, 4% zostanie przydzielone deweloperom, a 52% zostanie utrzymane jako waluta rezerwowa.

Do czego będą wykorzystywane te żetony? Użytkownicy będą mogli wymieniać między sobą tokeny lub wykorzystywać je do płacenia za usługi oferowane przez Telegram lub innych dostawców (np. przechowywanie plików, przeglądanie treści itp.). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, „gramy” pozwolą ludziom szybko i bezpiecznie płacić za towary i usługi na całym świecie, bez konieczności przeliczania ich na inne waluty.

Sceptycyzm

Matthew Green, kryptograf i profesor na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore, Maryland jest pod wrażeniem niektórych części projektu. Jednak spora część twierdzeń zawartych w WhitePaper jest według niego nierealistyczna.
Będę szczery, WhitePaper brzmi jakby ktoś otworzył Internet i zebrał najambitniejsze pomysły z tuzina projektów i powiedział:zróbmy to wszystko, ale lepiej!” Czuję, że jest to nieosiągalne, przynajmniej na taką skalę o której mówią„.
Plany są naprawdę ambitne, a dodatkowym podparciem tych planów ma być obietnica, którą Telegram złożył. Mowa w niej, że jeśli nie uruchomią TON do końca października 2019 roku to twórcy zapewnią refundację inwestorom.

Pavel Durov

Pavel Durov ,ur. 10 października 1984 w Leningradzie – rosyjski przedsiębiorca, założyciel portalu społecznościowego VK oraz komunikatora Telegram Messenger.

Durow jest zadeklarowanym libertarianinem i wegetarianinem. W 2012 opublikował manifest opisywany przez komentatorów jako anarchokapitalistyczny, w którym przedstawia swoje pomysły na zreformowanie Rosji. W swoje dwudzieste siódme urodziny w 2011 roku podarował milion dolarów Fundacji Wikimedia, której założycielem jest Jimmy Wales, również libertarianin.

Nazywany jest rosyjskim Markiem Zuckerbergiem.

W sierpniu 2014 został nazwany najbardziej obiecującym liderem Europy Północnej w wieku poniżej 30 lat.

autor: Filip

Comments (No)

Leave a Reply