STO jako nielegalna działalność finansowa w Chinach

Media w Chinach podają, że Ludowy Bank Chin (PBOC) zakazał tokeny STO (Security Token Offering).

Zastępca gubernatora PBOC, Pan Gongsheng, zmobilizował tę samą retorykę co w przypadku ICO. Opisuje on STO jako ‘nielegalną działalność finansową’.

Gongsheng powiedział ostatnio na ławie państwowej telewizji China Central Television, że STO są „wciąż w gruncie rzeczy nielegalną działalnością finansową w Chinach”.

W tym samym czasie dyrektor Biura Miejskiego Urzędu Kontroli Finansowej, Pan Huo Xuewen, przemawiając na Global Wealth Management Forum 2018 również starał się zniechęcić podmioty do prowadzenia STO.

Chcę ostrzec tych co promują STO w Pekinie. Nie róbcie tego tutaj. Zostaniecie wyrzuceni jeśli to zrobicie.”

Gongsheng twierdzi, że wirtualne pieniądze stały się współsprawcą wszelkiego rodzaju nielegalnych i kryminalnych działań finansowych. Jednocześnie starał się podkreślić sukces chińskiego tłumienia ICO, rozpoczętego we wrześniu ubiegłego roku. Przed podjęciem tych działań, szacowało się, że około 80% globalnego finansowania ICO pochodziło właśnie w Chinach.

Zastępca gubernatora dodał, że większość ICO prowadzonych w Chinach jest podejrzanych o angażowanie się w nielegalne pozyskiwanie funduszy, piramidy finansowe czy inne oszustwa pieniężne.

Cao Hua z United Asset Management przewidział, że chińskie regulacje będą nadal zaostrzać przepisy na rynku nowych technologii finansowych. Dodał również, że nowe modele biznesowe w sektorze tychże technologii nie są teraz mile widziane w Chinach.

Stokenizowana inwestycja nieruchomościowa w oparciu o STO została przeprowadzona w USA pod koniec listopada tego roku. Firma Convexity Prosperities wprowadziła tym samym na rynek swą ofertę. Ma ona na celu pozyskanie 20 milionów dolarów od akredytowanych inwestorów. Odbywać będzie się to w partnerstwie z prywatną platformą do tokenizacji inwestycji Harbor. Na razie jednak STO, podobnie jak ICO, pozostają w dużej mierze niedostępne dla obywateli Chin, którym nie wolno uczestniczyć w tego typu projektach.

Czy STO spotka się z wrogością i nieprzychylnością regulacyjną innych jurysdykcji? Czy inne Państwa oprócz Chin również planują wdrożyć działania mające na celu delegalizacje tokenów bezpieczeństwa? Na odpowiedź na te pytania musimy jeszcze chwilę poczekać.

Comments (No)

Leave a Reply