Sterownik Nvidii pozwolił „złamać” ochronę karty graficznej GeForce RTX 3060

Po raz kolejny ominięto ograniczenia wydajności karty graficznej Nvidia GeForce RTX 3060 w celu wydobywania kryptowalut.

Wykorzystali eksperymentalny sterownik wydany przez samego producenta oprogramowania.

Sterownik GeForce, pierwotnie zaprojektowany do obsługi technologii CUDA w podsystemie Windows dla systemu Linux [WSL], umożliwił podkręcenie GPU do prawie 48,5 MH / s podczas wydobywania Ethereum.

Górnicy, którzy odkryli lukę, nie musieli modyfikować sterownika ani systemu BIOS, aby usunąć ograniczenie.

Przetaktowanie częstotliwości pamięci wideo z 15 GHz do 16,6 GHz zwiększa moc przetwarzania RTX 3060 podczas wydobywania Ethereum do prawie 46 MHz / s.

W publikacji wyjaśniono, że tylko jedna karta graficzna tego modelu może zostać „zhakowana” przy pomocy sterownika. Moc obliczeniowa dwóch kart zostanie zmniejszona o połowę. Eksperci przypisują to faktowi, że GeForce RTX 3060 jest wyposażony w pełną prędkość adaptera PCIe x16, a powszechnie stosowana magistrala PCIe x1 nie wystarcza.

Niektórzy użytkownicy różnych sieci społecznościowych potwierdzili, że udało im się ominąć ograniczenia RTX 3060 i osiągnąć szybkość mieszania ponad 45 MH / s.

Zasada obejścia ochrony GPU nie jest jeszcze jasna, ale może się to zdarzyć tylko na poziomie sterownika. Eksperci nie wykluczają, że Nvidia zamknie tę „dziurę” w najbliższej przyszłości.

Wcześniej chińscy górnicy informowali, że za pomocą nieopisanego algorytmu udało im się zhakować ochronę stacjonarnej karty graficznej Nvidia GeForce RTX 3060 i przetaktować urządzenie do 50 MH / s. Jednak informacje nie zostały oficjalnie potwierdzone. Sama Nvidia argumentowała, że ​​nie da się ominąć ochrony.

Producent GPU wyjaśnił decyzję o zmniejszeniu o połowę hashrate GeForce RTX 3060 chęcią skoncentrowania modelu na potrzebach graczy. Decyzja ta nie wpłynęła na mobilne wersje kart graficznych.

Później w sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia GPU Nvidia Gigabyte CMP 30HX, stworzonego specjalnie do wydobywania kryptowalut.

grafika: PCWatch

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.