Kryptowaluta Stellar (XLM)

Otwarto źródłowa platforma usług finansowych, będąca podstawą do obsługi zdecentralizowanej giełdy kryptowalut i walut fiducjarnych. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie Stellar.

Informacje ogólne

Swoje początki Stellar notuje już w 2014 roku. Jego twórcami było dwóch developerów. Jednym z nich był prawnik Joyce Kim. Drugim zaś Jed McCalleb, który zdążył już zaistnieć w świecie kryptowalut. Głównie ze względu na fakt, że to on był założycielem giełdy Mt.Gox, której spektakularny upadek znany jest chyba każdemu sympatykowi krypto. Ponadto, Calleb brał również udział w początkach projektu Ripple z 2012 roku.

Na samym początku obaj panowie założyli stronę internetową (Secret Bitcoin Project), w celu poszukiwania testerów dla swojej platformy. W późniejszym czasie, zdecydowali się na współpracę z firmą Stripe oferującą usługi płatności internetowych. Wraz z prezesem Stripe, Patrickiem Collins, Joyce i Jed założyli Stellar Foundation, pełniącą pieczę nad projektem i zapewniającą jej dostęp do usług finansowych.

Końcem lipca 2014 roku sieć Stellar ujrzała światło dzienne. Początkowo opierała się na kodzie źródłowym Ripple. Jednak końcem 2014 roku miejsce miały liczne problemy z algorytmem konsensusu pomiędzy węzłami Stellar. Twórcy postanowili więc wprowadzić w życie swój własny algorytm- Stellar Consensus Protocol (SCP) autorstwa Davida Mezeries, profesora Uniwersytetu Stanforda.

Jednym z ważniejszych wytworów projektu jest zdecentralizowana giełda- StellarX- na której można handlować nie tylko krytpowalutami, lecz także walutami fiducjarnymi, takimi jak Euro czy USD. Sieć Stellar posiada również swój własny token- Stellar Lumen, lub coraz częściej stosowane- po prostu Lumen. Służy on w głównej mierze do pokrywania prowizji przy dokonywaniu transakcji lub do handlu fizycznymi aktywami.

W momencie wystartowania sieci Stellar, zostało utworzonych jednocześnie 100 mln XLM. 2 mln z nich trafiło od razu we władania Stripe w zamian za trzy milionowe (USD) wsparcie projektu. W sieci nie występuje proces miningu. Prowizje za dokonywane w transakcje (0.00001 XLM) są niejako odkładane w tzw. puli inflacyjnej. W ten sposób zachowywany jest cykliczny charakter zwiększania się maksymalnej podaży XLM. Ponadto, taka wysokość prowizji czyni z XLM jedną z najtańszych krypto na rynku.

Główne założenia projektu

Najważniejszym celem, dla założycieli sieci, było stworzenie platformy zdolnej do szybkiego i bezpiecznego dokonywania transakcji. Ponadto, transakcje te odbywać się miały przy użyciu walut cyfrowych jak i fiducjarnych. I tak w istocie jest. Stellar i jej zdecentralizowana giełda StellarX umożliwiają wymianę obydwu wspomnianych systemów płatności.

Pomóc w tym ma m.in. Lumen. Są bowiem sytuacje, w których można wysłać na drugą połowę globu pewną ilość jednych aktywów, bezpośrednio dokonując przewalutowania na tą pożądaną. Jednak czasem potrzeba medium pośredniczącego w transakcji, tzw. bridge asset. Tym właśnie jest Lumen. W podobnym przykładzie dokonuje on przewalutowania jednego aktywa na XLM, by później z XLM przemienić na walutę docelową.

Stellar w liczbach

  • ATH: 0,938 USD
  • ATL: 0,00123 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 0,0694 USD
stellar
Historia notowań XLM
  • XLM w obiegu: 19 636 136 315
  • Maksymalna podaż XLM: 105 263 081 265
  • Kapitalizacja rynkowa: 1 379 387 787 USD

Portfele oraz giełdy

  • Portfele:

Ledger Nano S, Trezor, Keybase, Solar Wallet, Lobstr

  • Giełdy:

Binance, eToro, Coinbase Pro, Bittrex, Kraken, Crypto.com

Ciekawostka

Kotwice- jeden z ciekawszych elementów sieci kryptowaluty Stellar. Kotwice to tak zwane podmioty zaufania, będące swoistymi depozytami fizycznych aktywów, które w sieci emitowane są w postaci cyfrowych walut. W momencie, gdy aktywa zostają wypłacone z tejże kotwicy, odpowiadająca im ilość tokenów zostaje zniszczona.

W sieci można dokonać emisji dowolnego aktywa w postaci tokenów. Dzięki temu można dokonywać wymiany m.in. papierów wartościowych, czy tworzyć tokeny wykorzystywane w późniejszych zbiórkach ICO.

Comments (No)

Leave a Reply