Status prawny Bitcoina: w jakich krajach można płacić kryptowalutami?

Japońskie władze postanowiły niedawno dopuścić zagraniczne stabilecoiny na lokalny rynek. Czy cyfrowe stablecoiny będą mogły swobodnie cyrkulować w kraju? A gdzie na świecie kryptowaluty mogą być używane jako środek płatniczy?

Legalizacja i regulacja kryptowalut różni się w zależności od kraju, ale prawie zawsze rodzi wiele pytań dla użytkowników końcowych i inwestorów: czy kryptowaluty mogą być używane do płacenia za towary i usługi, czy należy płacić podatki od kryptowalut i czy w ogóle legalne jest samo posiadanie bitcoinów i dokonywanie transakcji?

Wiele krajów rozpoczęło obecnie proces fikcyjnej „legalizacji przemysłu kryptowalutowego”. Jest to częściowo ułatwione przez stopniowe przyjmowanie walut cyfrowych banków centralnych (CBDC).

Często regulatorzy opracowali mapy drogowe, aby wyprowadzić kryptowaluty z szarej strefy, co oznacza, że często nie chodzi o pełną legalizację, a jedynie o to, że pewne pojedyncze transakcje kryptowalutowe będą dozwolone.

W tym zakresie kryptowaluty są różnie zalegalizowane w poszczególnych krajach, w zależności od dyrektyw regulatora finansowego.

Na przykład UE stopniowo wprowadza regulację MiCA (Markets in Crypto-Assets), której kluczowe przepisy wymagają od giełd kryptowalut udostępniania danych użytkowników i informacji o transakcjach wyznaczonym podmiotom rządowym. Oczywiście jest to sprzeczne z koncepcją anonimowych altcoinów.

Innym przykładem jest Japonia, która jako jedna z pierwszych poruszyła kwestię legalizacji branży krypto i gdzie bitcoin jest obecnie akceptowany jako środek płatniczy przez niektórych uczestników rynku (w tym licencjonowane banki) z pewnymi ograniczeniami. Jednak nawet w Japonii, gdzie kryptowaluty są stosunkowo wolne, bitcoin i altcoiny nie są „legalnym środkiem płatniczym”.

Co to jest prawny środek płatniczy?

Prawny środek płatniczy można szeroko przetłumaczyć jako „waluta w wolnym obrocie jako prawny środek płatniczy”. Status taki może być przyznany zarówno przez banki centralne poszczególnych krajów, jak i przez uprawnione osoby (rządy, parlamenty itp.).

Co to oznacza dla zwykłych ludzi? W praktyce, co do zasady, jeśli jakieś aktywo jest uznane za prawny środek płatniczy, można nim płacić w dowolnym miejscu w kraju: można kupić ubranie w sklepie, zamówić kawę w restauracji, czy zapłacić za cokolwiek innego.

Na przykład w Polsce banknoty i monety polskiego złotego są jedynym prawnym środkiem płatniczym. W związku z tym złotówka ma status zbliżony do prawnego środka płatniczego w Polsce. Z reguły waluta fiat w wolnym obiegu jest pierwszym i często jedynym środkiem płatniczym. Jeśli mówimy o kryptowalucie, to z reguły występuje podobny algorytm uznawania statusu prawnego środka płatniczego.

Dopóki odpowiedni bank centralny nie ustali, że np. BTC jest w wolnym obrocie, a co najważniejsze, że może być powszechnie i legalnie używany zgodnie z jego przeznaczeniem (jako pieniądz, jako przedmiot ekwiwalentnej wymiany na terenie kraju) – takim nie jest.

Są jednak dwa aspekty, które należy wziąć pod uwagę.

  1. Różne organizacje mogą przyjmować BTC lub altcoiny do zapłaty za swoje towary i usługi, ale będą to robić na własne ryzyko, chyba że istnieją odpowiednie przepisy z jurysdykcji, w której działają firmy. Hipotetycznie zakaz użytkowania mógłby być warunkowy, albo kary za takie działania nie byłyby wystarczająco surowe. W praktyce więc ludzie stosunkowo swobodnie korzystaliby z kryptowalut jako środka płatniczego.
  2. Jeśli bank centralny danego kraju zaakceptuje bitcoina jako legalny środek płatniczy, nie oznacza to automatycznie, że wszystkie inne altcoiny również staną się legalne. Innymi słowy, istnieją zastrzeżenia do stwierdzenia, że kryptowaluty są legalne w ogólnym sensie.

Kraje, które uznały kryptowaluty za prawny środek płatniczy?

Istnieją tylko dwa takie kraje. Pierwszym z nich jest Salwador, a drugim Republika Środkowoafrykańska (CAR). Oba kraje uznały bitcoina za legalny środek płatniczy.

Prawda, wszystkie inne kryptowaluty o tym samym statusie nie zostały tam jeszcze uznane ani zalegalizowane. Ale jest pewien ważny fakt: w tych krajach realne jest wejście do sklepu i zapłacenie bitcoinami. Oba kraje nie są bogate i zamożne. Jest raczej odwrotnie. Zarówno Salwador, jak i RCA mają poważne fundamentalne problemy gospodarcze, a uznanie bitcoina za legalny środek płatniczy po prostu pozwala im przyciągnąć potencjalnych inwestorów.

W Salwadorze prawie jedna czwarta całego PKB pochodzi z przekazów pieniężnych; udział produkcji czegokolwiek pozostaje niski. Z kolei RCA to kraj bogaty w surowce mineralne, złoto i diamenty. To jednak nie pomaga mu zbytnio. Ponad 70% populacji żyje poniżej granicy ubóstwa, według danych Banku Światowego z 2020 roku. Przyjęcie BTC jako środka wymiany ma na celu przyciągnięcie pieniędzy do gospodarki. Chociaż tak, ten ruch pokazuje, że ustawodawcy w tych dwóch krajach chcą nadążyć za duchem czasu.

Jakie kraje mogą uznać bitcoin za prawny środek płatniczy?

Według przewidywań CNBC, niektóre inne kraje mogą również uznać bitcoin jako prawny środek płatniczy w przyszłości. Wśród prawdopodobnych kandydatów jest St Kitts i Nevis.

Niedawno premier tego karaibskiego państwa powiedział, że władze kraju są skłonne rozważyć legalizację altcoinów. Biorąc pod uwagę, że wiele gospodarek karaibskich jest zbudowanych na ulgach podatkowych i korzystnym klimacie inwestycyjnym, możliwe jest, że w przyszłości zobaczymy zjawisko „stref krypto offshore”.

Paragwaj może również uznać BTC jako legalny środek płatniczy, według przewidywań analityków CNBC, w ślad za Salwadorem. Wielu prominentnych polityków w tym kraju publicznie stwierdziło, że istnieje potrzeba przyjęcia pożytecznych doświadczeń.

Legalizacja kryptowalut na świecie

Chiny

Każde państwo ma swoje własne podejście do legalizacji. Niektórzy wolą całkowicie zakazać kryptowalut, jak na przykład w Chinach. W ChRL zakaz został wprowadzony w 2021 roku. To nie przeszkadza Państwu Środka w rozwijaniu swojego CBDC.

Co ciekawe, całkowity zakaz obrotu kryptowalutami w kraju nie doprowadził do całkowitego zatrzymania wydobycia. Znaczna część całkowitej mocy obliczeniowej zaangażowanej w wydobycie kryptowalut PoW nadal pochodzi z ChRL, choć nie w takim samym stopniu jak wcześniej.

Polska

W Polsce kryptowaluta z jednej strony nie jest zakazana, ale z drugiej strony nie może być klasyfikowana jako prawny środek płatniczy. To powiedziawszy, użytkownicy sporadycznie natrafiają w Internecie na reklamy dotyczące sprzedaży towarów i usług za bitcoiny lub altcoiny. Bardzo wątpliwe jest jednak, aby sprzedawcy zawiadamiali o tym organy podatkowe lub inne organy nadzoru. Ogólnie rzecz biorąc, przepisy są nadal w fazie opracowywania i negocjacji. Wiele pojęć jest nadal po prostu nieobecnych lub ma niejasne sformułowania.

USA

Sytuacja w USA jest również niejednoznaczna. Po pierwsze, poszczególne rządy stanowe mają różne podejście do regulacji rynku kryptowalut, ponieważ historycznie w USA wiele kwestii jest załatwianych lokalnie, a nie wyłącznie przez rząd federalny. W skali kraju sama kryptowaluta czy bitcoin nie jest wolnym środkiem płatniczym. Niemniej jednak w styczniu 2022 roku Arizona próbowała uchwalić ustawę, która uczyniłaby BTC legalnym środkiem płatniczym. Co więcej, to już druga taka próba podjęta przez ustawodawców z Arizony. Pierwsza z nich miała miejsce w 2020 roku, ale nawet wtedy się nie udało. Szereg innych stanów dopuszcza dowolne transakcje na dowolny rodzaj pieniędzy, ale dolar pozostaje podstawowym środkiem płatniczym.

Szwajcaria

W Szwajcarii kryptowaluta nie jest wolna w obiegu. Ciekawa sytuacja kształtuje się jednak w mieście Lugano: tamtejsze władze jeszcze w 2021 roku zapowiedziały, że zamierzają nadać Tetherowi i bitcoinowi de-facto status prawnego środka płatniczego. Co prawda kryptowaluta zostanie automatycznie przeliczona na franki szwajcarskie przez specjalnego pośrednika, gdy dojdzie do wspomnianych transakcji.

Japonia

W Japonii pojawiły się dość luźne przepisy dotyczące kryptowalut. Ponownie, nadal nie jest to legalny środek płatniczy w tym miejscu. Nikt jednak nie zabrania posiadania i handlowania kryptowalutami, a w niektórych przypadkach (dla niektórych uczestników) używania ich jako środka płatniczego. Za dalszą legalizacją przemawia niedawno uchwalona ustawa, która pozwala na obrót zagranicznymi stablecoinami na giełdach. Warto dodać, że chociaż kryptowaluta nie jest legalnym środkiem płatniczym w Japonii, istnieją organizacje, które akceptują ją jako płatność. Na przykład Rakuten, duża firma, akceptuje szereg monet do finansowania swoich usług Rakuten Pay i Rakuten Point.

Brazylia

W grudniu 2022 roku prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał ustawę uznającą bitcoina za środek płatniczy. Zastrzeżenie jest takie, że kryptowaluta nie będzie uznawana za prawny środek płatniczy. Co więcej, lokalny bank centralny będzie później decydował, gdzie będzie można go używać jako środka płatniczego. Można więc płacić, ale nie wszędzie. Najprawdopodobniej będzie to taka sama historia jak w Japonii czy USA.

Tajwan

Nieco inaczej sytuacja wygląda na Tajwanie. Tutaj banki mają surowy zakaz angażowania się w kryptowaluty. Ponadto latem 2022 roku zaproponowano zakaz używania kart kredytowych do transakcji kryptowalutowych. Ale we wszystkich innych kwestiach nie ma jako takich przepisów. Skoro nie ma, to nominalnie można kupić.

Indie

W Indiach, w rzeczywistości, kryptowaluta nie jest ani regulowana, ani zakazana. Można przyjąć, że inwestowanie, gromadzenie lub używanie kryptowaluty jako środka płatniczego jest dopuszczalne. Ale i tu trzeba uważać na inicjatywy ustawodawcze, wiele sformułowań jest niejasnych i w każdej chwili może ulec zmianie.

Australia

W Australii stosunek do kryptowalut jest dość ciepły są one tam legalne. Nie mają one jednak statusu prawnego środka płatniczego. Choć obecna kategoria może zostać w przyszłości zrewidowana – donosi Forbes. Dziś zakup nieruchomości za kryptowaluty jest nominalnie niemożliwy. Znany jest jednak przypadek, gdy w przeszłości na aukcji w Australii sprzedano dom za BTC.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o to, gdzie można zapłacić kryptowalutą za towary i usługi, wszystkie państwa można podzielić na cztery kategorie:

  • Gdzie kryptowaluty stały się legalnym środkiem płatniczym (Salwador i RCA).
  • Gdzie są zakazane (Chiny, kraje Afryki Północnej i kilka innych).
  • Gdzie status kryptowaluty nie został jeszcze jasno określony (albo jest obecnie definiowany, albo zależy od poszczególnych regionów kraju), więc nie ma jasności, czy można płacić w kryptowalucie (większość krajów na świecie: USA, Singapur, Indie i tak dalej).
  • Gdzie wyraźnie zaznaczono, że kryptowaluta lub pojedyncze monety cyfrowe są środkiem płatniczym, ale nie są prawnym środkiem płatniczym (np. Brazylia).

Comments (No)

Leave a Reply