Staking NFT – Co to jest i jak działa?

Staking NFT to metoda pozwalająca osiągać pasywny dochód właścicielom cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich. Mechanizm ten jest stosowany w przypadku niektórych niewymienialnych tokenów (NFT) wykorzystywanych w zdecentralizowanej aplikacji – takiej jak metaverse lub gra. NFT zazwyczaj muszą być zablokowane w specjalnej puli, aby generować przychody.

Staking NFT: co to jest i jak działa

Staking niewymiennych tokenów nie jest dokładnie tym samym co staking tokenów. Posiadacze NFT nie wykonują bowiem pożytecznej pracy polegającej na osiągnięciu konsensusu w blockchainie w oparciu o algorytm Proof-of-Stake.

Staking NFT to transakcja finansowa, czyli otrzymanie nagrody od twórców indywidualnej zdecentralizowanej aplikacji za wykorzystanie lub zablokowanie w niej tokenów. Tak więc stakowanie NFT jest raczej formą nagradzania użytkowników i dodatkową zachętą dla właścicieli cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich.

Staking NFT jest podobny do modelu farmingu sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi), gdzie użytkownicy otrzymują kryptowaluty za np. dostarczanie płynności do puli.

Nie każde NFT może być stakowane częściej nagradzane są tylko określone pozycje w ramach danej gry na blockchainie lub jakiejś innej aplikacji.

Mechanika stakingu i otrzymywania nagród za różne aktywności jest najbardziej powszechna w strefie GameFi. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ większość zdecentralizowanych gier działa w modelu Play-to-Earn.

Gdzie można stakować NFT?

Niezależnie od mechanizmu otrzymywania nagród za staking NFT, jego inwestor zazwycaj otrzymuje wypłaty w natywnych tokenach projektu. Konkretne warunki zależą od danej platformy, promocji, „rzadkości” NFT i innych atrybutów.

Wiosną 2022 roku deweloperzy Axie Infinity wprowadzili nowy rodzaj cyfrowego przedmiotu – wirtualne działki w postaci NFT. Po zakupie można je zablokować w stakingu.

W trzecim „sezonie”, który rozpoczął się w sierpniu 2022 roku, twórcy The Sandbox przewidzieli również nagrody dla posiadaczy NFT z kolekcji, które miały zbiegać się z tym wydarzeniem.

Metaverse MOMOverse oferuje użytkownikom otrzymywanie tokenów MOBOX za stakowanie NFT. Nagrody za staking cyfrowych przedmiotów przewidziane są również w popularnych grach, takich jak Splinterlands czy Alien Worlds.

Rynek NFT Band Royalty pozwala na zakup niewymiennych tokenów wydawanych przez muzyków i wysyłanie ich do „puli tantiem”. Inwestor w zamian otrzymuje governance token BSTAGE.

Staking NFT stopniowo rozprzestrzenia się na wiodące projekty kryptowalutowe. W maju 2022 roku integracja powiązanego mechanizmu została zatwierdzona przez metaverse DAO BAYC. Propozycja AIP-21 obejmuje nagrodę w tokenach ApeCoin (APE) dla osób, które wniosą NFT do dedykowanej puli płynności.

Jak stakować NFT i zarabiać?

W nietypowy sposób mechanizm stakingowy niewymiennych tokenów został zaimplementowany w projekcie NFTX. Jest to platforma, na której mogą być emitowane tokeny ERC-20 zabezpieczone przez NFT. Zabezpieczeniem może być dowolny niewymienny token, w tym te najbardziej popularne – na przykład z kolekcji CryptoPunks czy BAYC.

staking nft

Zestawienie zwrotów z różnych puli NFT. Źródło: NFTX

Użytkownik musi umieścić swoje NFT we wspólnym „skarbcu” (puli) NFTX. Następnie otrzymuje regularne wypłaty tzw. vTokenów. Pochodzą one z prowizji pobieranych przez „skarbiec” za transakcje z przechowywanymi w nim NFT. Każda pula ma swój indywidualny token.

Jeśli właściciel niewymiennego tokena, blokując go w „skarbcu”, doda do puli także Ethereum (ETH), wysokość wypłaty wzrasta kilkukrotnie.

Zalety i wady tokenizacji NFT

Zorientowanie się, jak stakować NFT, nie jest trudne. Jednak otrzymywanie nagród zwykle wiąże się z mechaniką w grze. Zalecamy więc zrozumienie ekonomii i rozgrywki danej gry blockchain, aby być bardziej skutecznym.

Oczywistą zaletą stakowania NFT jest wartość dodana przedmiotu cyfrowego poprzez możliwość uzyskania dochodu pasywnego. Tokeny otrzymane jako nagrody często pełnią również przydatne funkcje. Pozwalają np. oddać głos na propozycje w DAO projektu.

Z drugiej strony, gdy NFT jest zablokowane, jego wartość może znacznie wzrosnąć lub spaść. W tym czasie użytkownik nie będzie mógł go sprzedać Dodatkowo, umieszczając NFT o wartości kilkudziesięciu, a nawet setek tysięcy dolarów w zewnętrznym smart kontrakcie, a nie w osobistym portfelu, użytkownik naraża swoje aktywa na dodatkowe ryzyko hacku.

Comments (No)

Leave a Reply