Stabilność psychiczna – klucz do sukcesu w biznesie

W wieku trzydziestu pięciu lat, kiedy był najmłodszym dyrektorem generalnym firmy z listy Fortune 500, Philip J. Burgières był latarnią morską sukcesu. Dwie dekady później, po zbudowaniu miliardowych firm w sektorze naftowym, jego mur ochronny, chroniący świat przed obserwowaniem klinicznej depresji nękającej jego codzienną egzystencję, runął. Kiedy zameldował się w ośrodku rehabilitacyjnym, akcje firmy spadły o 10 procent.

Często mówi się, że bez naszego zdrowia fizycznego możemy popaść w stagnację, ale korzystamy z tego, że nasz umysł wciąż jest bystry. Nadal możemy się komunikować, aby poprosić o pomoc, której potrzebujemy. Jednak bez dobrego zdrowia psychicznego konsekwencje mogą być katastrofalne. Emocjonalna i poznawcza ciemność może przerodzić się w czarną mgłę, która przenika kilka dziedzin twojego życia, nie tylko życie zawodowe.

Stabilność psychiczna – klucz do sukcesu w biznesie

Znaczenie dobrego zdrowia psychicznego

Jednak przypadkowa rozmowa ze znajomym, Johnem Sage’em – zawodowym piłkarzem, który stał się przedsiębiorcą na rynku nieruchomości – uświadomiła Burgièresowi, że nie jest osamotniony w swoim doświadczeniu. Stali się wzajemnymi powiernikami. Ich przyjaźń została wykuta w kamieniu, gdy obaj mężczyźni dzielili się swoimi lękami, rozczarowaniami, niepowodzeniami i tragicznymi przeżyciami we wszystkich aspektach ich życia, nie tylko w biznesie. Od tego momentu jeden stał się wsparciem dla drugiego.

Burgières nadal osiągał monumentalne sukcesy biznesowe. Stał się bardzo poszukiwanym doradcą wielu innych dyrektorów generalnych i kierował oskarżeniem o bycie bardziej otwartym na temat swojej choroby i zmagań, szczególnie w kontekście przedsiębiorczości i biznesu. Pomimo odejścia w 2016 roku, Burgières pozostawił po sobie spuściznę skupiania się na ekstremalnych cierpieniach, jakie ta rzadka rasa przywódców znosi w ich trudnej sytuacji, której większość z nas nie jest w stanie pojąć.

Twoje zdrowie psychiczne jest ważną częścią twojego dobrego samopoczucia. Ten aspekt twojego dobrobytu określa, w jaki sposób jesteś w stanie działać psychologicznie, emocjonalnie i społecznie między innymi. Biorąc pod uwagę, jaką rolę odgrywa twoje zdrowie psychiczne w każdym aspekcie twojego życia, ważne jest, aby chronić i poprawiać samopoczucie psychiczne za pomocą odpowiednich środków. Ponieważ różne okoliczności mogą wpływać na twoje zdrowie psychiczne, będziemy zwracać uwagę na czynniki ryzyka i oznaki, które mogą wskazywać na stres psychiczny. Ale co najważniejsze, omówimy wszystkie korzyści płynące z utrzymywania zdrowia psychicznego w najlepszej formie.

O zdrowie psychiczne zadbać można na wiele sposobów. Dobrym pomysłem mogą być między innymi darmowe gry online, w które możecie zagrać zarówno na stronach z darmowymi wersjami automatów, jak i w kasynach online. Obecnie rejestracja w kasynie wcale nie musi wiązać się z koniecznością wpłacania pieniędzy, gdyż darmowe wersje automatów dają równie dużo frajdy. Zachęcamy sprawdzić kasyna internetowe legalne w Polsce, w których będziecie mogli bawić się bez obawy o jakiekolwiek problemy prawne, choć gra w darmowe wersje automatów nie będzie stanowić oczywiście żadnego problemu.

Zdrowie psychiczne jest opisywane jako stan dobrego samopoczucia, w którym osoba jest w stanie poradzić sobie z normalnymi stresami życiowymi. Ten stan pozwala na produktywną pracę i pozwala na znaczący wkład w społeczeństwo. Istnieją jednak różne okoliczności, które mogą wpływać na zdolność radzenia sobie z krzywymi kulami życia. Czynniki te mogą również zakłócać codzienne czynności i zdolność do zarządzania tymi zmianami. Następujące czynniki, wymienione poniżej, mogą wpływać na samopoczucie psychiczne i mogą zwiększać ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych:

 • przemoc w dzieciństwie;
 • środowisko;
 • biologia;
 • styl życia.

Kiedy dziecko jest narażone na napaść fizyczną, przemoc seksualną, znęcanie się emocjonalne lub zaniedbanie podczas dorastania, może to prowadzić do poważnego stresu psychicznego i emocjonalnego. Silnym czynnikiem wpływającym na dobrostan psychiczny jest stan zwykłego otoczenia danej osoby. Niekorzystne warunki środowiskowe mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Twój biologiczny skład może decydować o twoim samopoczuciu. Stwierdzono, że szereg zaburzeń zdrowia psychicznego występuje w rodzinach i może być przekazywanych członkom. Twój styl życia może również wpływać na twoje zdrowie psychiczne. Palenie, zła dieta, spożywanie alkoholu, używanie substancji psychoaktywnych i ryzykowne zachowania seksualne mogą powodować szkody psychiczne. Te zachowania są powiązane z depresją.

Kiedy zdrowie psychiczne jest zagrożone, nie zawsze jest to oczywiste dla osoby lub osób wokół niej. Istnieją jednak pewne sygnały ostrzegawcze, na które należy zwrócić uwagę, które mogą oznaczać negatywne zmiany dla dobrego samopoczucia. Obejmują one:

 • zmiana nawyków żywieniowych — przejadanie się lub niedojadanie;
 • zauważalne obniżenie poziomu energii;
 • bycie bardziej samotnym i unikanie innych;
 • uczucie uporczywej rozpaczy;
 • bardziej niż zwykle spożywanie alkoholu, tytoniu lub innych substancji;
 • doświadczanie niewyjaśnionego zamieszania, złości, poczucia winy lub zmartwienia;
 • poważne wahania nastroju;
 • zbieranie bójek z rodziną i przyjaciółmi;
 • słyszenie głosów bez możliwego do zidentyfikowania źródła;
 • myślenie o samookaleczeniu lub wyrządzaniu krzywdy innym;
 • niemożność wykonywania codziennych zadań z łatwością.

Niezależnie od tego, czy jesteś młody, czy starszy, nie można przecenić znaczenia zdrowia psychicznego dla ogólnego dobrostanu. Kiedy wpływa to na zdrowie psychiczne, może powodować negatywne zachowania, które mogą nie tylko wpływać na zdrowie osobiste, ale także zagrażać relacjom z innymi. Zdrowie psychiczne silnie koreluje z osobistymi odczuciami na swój temat. Ogólne dobre samopoczucie psychiczne odgrywa rolę w twojej samoocenie. Pewność siebie często może być dobrym wskaźnikiem zdrowego stanu psychicznego.

Co badania mówią o przedsiębiorczym umyśle?

Badania przeprowadzone przez psychiatrę dr Michaela Freemana, który specjalizuje się w pracy z problemami zdrowia psychicznego i chorobami w biznesie i przedsiębiorczości, wykazały, że 49 procent z 242 przedsiębiorców zgłosiło jeden lub więcej schorzeń psychicznych w życiu. Jest to dość niepokojące. Ponadto przedsiębiorcy częściej zgłaszali:

 • depresję (30 proc.);
 • zespół nadpobudliwości psychoruchowej (29 proc.);
 • zaburzenie ze spektrum afektywnego dwubiegunowego (12 proc.);
 • nadużywanie substancji (11 proc.).

Same wyniki Freemana powinny uświadomić nam, że przyjmowanie naprawczego podejścia do naszego zdrowia psychicznego jest prehistoryczne. Sama kombinacja cech, które pchają prezesów na szczyt, może również pogrążyć ich w ciemności. Kiedy wspinasz się tak wysoko, musisz dalej spadać. Po prostu nie możesz już dłużej być reakcjonistą. Jesteś kluczowym zasobem. Tylko Ty możesz zaangażować się w strategie, które poprawiają Twoje zdrowie psychiczne, aby pomóc Ci sprostać wyzwaniom związanym z poprowadzeniem Twojej firmy i/lub zespołu do sukcesu.

Wszystkie obszary twojego życia są ze sobą powiązane i nakładają się na siebie w taki czy inny sposób, jak działanie zegarka: przekręć jedną zębatkę, a wszystkie inne się obracają. Podobnie, przeprowadź wstępne analizy swoich mocnych i emocjonalnych mocnych stron, zagrożeń i możliwości nie tylko w odniesieniu do Twojej firmy lub roli lidera, ale także tego, jak przenikają wszystkie inne obszary Twojego życia.

Tworzenie szczęścia w życiu składa się bowiem z wielu elementów, przez co nie powinniśmy również pomijać drobnych przyjemności. Dobrym pomysłem na spędzenie czasu jest między innymi gra w darmowe gry online, które dostępne są na platformach kasyn online. Polskie kasyna online i ogólnie hazard to interesujący temat, dlatego pod podanym linkiem znajdziecie więcej szczegółowych informacji, dzięki którym z pewnością zaczerpnięcie sporą dawkę przydatnej wiedzy.

Twoja wspólna misja powinna polegać na lepszym rozpoznaniu swoich zdolności i określeniu progów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i ludźmi. Zapomnij o fantazjach o zmianach z dnia na dzień, a odkryjesz niewykorzystaną, trwalszą zaradność i odporność, których nigdy nie znałeś. Niezależnie od tego, czy zarządzasz masowym imperium, czy jesteś samodzielnym przedsiębiorcą, zainwestuj wysiłek, aby dobrze poznać siebie. Odkryjesz, że wszystkie twoje cechy funkcjonują zarówno jako mocne, jak i słabe strony. Rozwiń odwagę, aby zidentyfikować i przyznać się do swoich słabości. Często stajesz w obliczu najgłębszej ciemności, która otwiera twoje oczy, aby zobaczyć światło na końcu tunelu.

Stabilność psychiczna – klucz do sukcesu w biznesie

Chroń i optymalizuj swoje zdrowie fizyczne

Badania wielokrotnie wskazywały, że same ćwiczenia mogą poprawić sprawność umysłową poza to, co mogą zrobić antydepresanty. Daj swojemu ciału najlepszą możliwą szansę, aby wesprzeć Cię fizycznie i psychicznie w wybranych przez Ciebie wyzwaniach. Praca godzinami bez końca nie jest szlachetna, ani przechwalanie się, że możesz przespać cztery czy pięć godzin w nocy. Nie wiesz od czego zacząć? Poniżej znajdziesz porównanie najczęściej zalecanych sposobów na aktywność fizyczną dla początkujących.

Rodzaj aktywności fizycznej Czy wiąże się z kosztami? Czy łatwo zacząć? Główne korzyści
Bieganie Nie Tak Bieganie pomaga w utracie wagi,

poprawia wytrzymałość kości,

rozwija mięśnie,

utrzymuje zdrowy umysł,

dobre dla serca

Joga Nie Tak poprawia siłę, równowagę i elastyczność,

pomaga w łagodzeniu bólu pleców,

relaksuje,

pomaga lepiej spać

Jazda na rowerze Tak Tak Poprawiona ruchomość stawów,

obniżony poziom stresu,

poprawiona postawa i koordynacja,

zapobieganie lub leczenie chorób

Jesteś elitarnym sportowcem świata biznesu. Dlatego mądrze zasilaj swoje ciało, zaczynając już dziś przy pomocy biegania, jogi czy jazdy na rowerze. Każdy z tych sposobów jest świetny i wystarczy nawet kilkanaście minut na start. Najważniejsze to zacząć działać. Z czasem trenuj coraz lepiej, pracując z trenerami personalnymi, masażystami i dietetykami. Posłuchaj, co mówi ci twoje ciało. Słuchaj jego komunikatów, monitoruj jego energię i zwracaj uwagę na dyskomfort i ból. Dostajesz mocne wskazówki, że istnieje nierównowaga, którą należy przywrócić. Biorąc pod uwagę swoje obowiązki, nie możesz pozwolić sobie na ich ignorowanie.

Znajdź kogoś, kogo możesz wesprzeć

Sukces w zakresie naszego zdrowia psychicznego wynika z dawania. Badanie prowadzone przez profesora Tristena Inagaki i profesor Naomi Eisenberger wykazało zmniejszoną reakcję na stres u osób, które wspierały innych, a także u osób otrzymujących wsparcie. Skierowanie uwagi na zewnątrz — bez własnego programu — aby pomóc komuś w potrzebie, może przynieść niesamowite korzyści dla własnego zdrowia psychicznego. Nie musi również obejmować kogoś ani projektu związanego z twoją obecną sytuacją. Może to być jeszcze bardziej korzystne, jeśli nie, ponieważ nie dotyczy ciebie. Chodzi wyłącznie o pomoc komuś w tym, co jest dla niego ważne.

Priorytet należy traktować jako partnerstwo, które obejmuje taką strukturę, w której możesz zarówno udzielać, jak i otrzymywać wsparcie, zarówno w ramach swojej firmy, jak i poza nią. Zaniechanie tego pozbawia Cię sycącego pożywienia, które może katalizować poprawę zdrowia psychicznego, aby pomóc Ci osiągnąć nowy poziom sukcesu biznesowego. Stając się swoim własnym ekspertem w zakresie zarządzania zdrowiem psychicznym, nie zdziw się, widząc, że osiągasz sukcesy wykraczające poza to, co uważałeś za możliwe, z dużo większym poczuciem celu i satysfakcji. Sukces zwrotu Burgières jest tego najlepszym przykładem.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.