Spadek wpływu chińskich górników na sieć bitcoin

Bitcoin w Chinach

Chiny nadal kontrolują lwią część hashrate bitcoina. Jednak w środowisku eksperckim część zwróciła już uwagę na czynniki sygnalizujące stopniowy spadek wpływu Chin na sieć BTC.

Według Chun Wang, współzałożyciela jednej z największych pul wydobywczych F2Pool, w kwietniu 2021 roku Chiny odpowiadały za mniej niż połowę mocy obliczeniowej generowanej przez górników BTC.

Po raz pierwszy od ośmiu lat Chiny zaczęły przegrywać w konkurencji z innymi krajami, w których działają również pule górnicze.

Chun Wang powołał się na dane Barry’ego Silberta z Digital Currency Group. Wynika z nich, że po raz pierwszy pool American Foundry znalazł się na liście pięciu największych na świecie.

Jak dotąd wiodącym graczem pozostaje AntPool, obsługiwany przez chińską firmę Bitmain. Stanowi 18,6% hashratu sieci bitcoin.

Jednak wpływ Chin jako całości słabnie, a moc obliczeniowa przenosi się do Ameryki Północnej, napisał na Twitterze Silbert.

Ekspert powiedział, że nękanie górników w wielu chińskich prowincjach jeszcze bardziej zmniejszy udział Chin w hashracie BTC.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.