Space Blockchain czyli Bitcoin z kosmosu.

Firma Blockstream, ogłosiła w poniedziałek, że rozszerzyła swoją usługę satelitarną na region Azji i Pacyfiku. Dodano także obsługę transakcji błyskawicznych za pomocą sieci Bitcoin Lighting Network, umożliwiających użytkownikom płacenie za usługi w sposób szybki i skalowalny tak, aby przy zwiększonej ilości transakcji sieć nie zapychała się. Firma uruchomiła satelitę Blockstream Satellite, w sierpniu 2017 r., Dzięki czemu użytkownicy mogą przesyłać bitcoiny za pośrednictwem dzierżawionych satelitów. Dyrektor generalny Adam Back powiedział, że usługa skierowana jest do osób z ograniczonym dostępem do Internetu lub w inny sposób boryka się z problemami z dostępem do bitcoin. Back powiedział:

„Lighting network zwiększa prywatność dzięki stosowaniu trasowania typu onion (cebulowe – podobnie jak w sieci TOR) oraz sieciowaniu transakcji poza łańcuchem głównym. Lighting network lepiej obsługuje mikropłatności, które są tańsze, szybsze i bardziej skalowalne. Są to głównie zalety dla sieci sprzedaży detalicznej…”

Aby skorzystać z usługi, użytkownicy potrzebują niewielkiej anteny satelitarnej – odbiorniki telewizji satelitarnej działają bez zarzutu – dodatkowe urządzenie spięte po USB z komputerem osobistym lub sprzętem komputerowym, takim jak Raspberry Pi. Bezpłatne oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, takie jak GNU Radio, może być używane do zarządzania połączeniem. „Odbiorcy mogą odbierać dane bitcoinowe, a ich dostawca usług internetowych nie może zobaczyć transakcji” – wyjaśnia Back. Sama usługa wykazała „doskonały” czas przestojów, a sieć obejmuje nadmiarowość w celu zapewnienia niezawodności. Back dodaje:  „System został zaprojektowany do automatycznego odzyskiwania po 24-godzinnym przestoju w sprzęcie użytkownika, poprzez ciągłą retransmisję najnowszych danych, jak również danych na żywo”.