Sotheby’s sprzedaje NFT z kodem źródłowym World Wide Web

Dom aukcyjny „Sotheby’s” wystawi na sprzedaż niewymienny token (NFT), który zawiera kod źródłowy World Wide Web.

NFT opiera się na kodzie napisanym przez brytyjskiego informatyka Tima Bernersa-Lee w 1989 roku. Token został podpisany przez twórcę sieci WWW i zawiera oryginalne pliki z odpowiednimi znacznikami czasu. Licytacja rozpocznie się 23 czerwca z ceną wywoławczą 1000 USD.

Dlaczego NFT? – powiedział Berners-Lee. „To naturalny wybór dla informatyka, który od lat pisze kod. Wydaje mi się słuszne pozostawienie cyfrowego autografu na cyfrowym artefakcie ”.

Wystawiony na aukcję NFT zawiera również animowane renderowanie kodu, list z komentarzamiem Berners-Lee, cyfrowy plakat z całym kodem z oryginalnych plików Pythona oraz obraz prawdziwego podpisu programisty. Sam kod ma długość 9555 linii i obejmuje części trzech języków oraz jednego protokołu stworzonego przez Berners-Lee: HTML, HTTP (język i protokół) oraz URL.

Trzy dekady temu stworzyłem coś, co z późniejszą pomocą ogromnej liczby współpracowników z całego świata stało się potężnym narzędziem dla ludzkości” – dodał deweloper. „NFT, czy to sztuka, czy artefakty cyfrowe, jak w tym przypadku, jest nowym wynalazkiem w tej przestrzeni i najlepszym narzędziem do ochrony praw autorskich. To doskonałe narzędzie do pakowania początków sieci”.

Dochód na inicjatywy twórcy

Cały dochód zostanie przeznaczony na inicjatywy wspierane przez Berners-Lee i jego żonę. To już trzecia aukcja NFT w Sotheby’s. Wcześniej dom aukcyjny pomagał sprzedać prace anonimowego artysty Paka i jednej z postaci projektu CryptoPunks.

https://www.theblockcrypto.com/post/108430/sothebys-to-auction-the-world-wide-webs-original-code-as-an-nft

Comments (No)

Leave a Reply