Sieć Ethereum już po hard forku Istambul

Odbył się planowany hardfork Stambul w sieci Ethereum. Aktualizacja nastąpiła w bloku nr 9069000 o 00:25:09 w niedzielę 8 grudnia.

Blok, na którym miał miejsce hardfork, znalazł chiński pool SparkPool.

Uaktualnienie zostało zaprojektowane w celu zapewnienia kompatybilności Ethereum z kryptowalutą Zcash, zwiększenia skalowalności (SNARK i STARK), zmiany kosztu gazu i zwiększenia odporności sieci na ataki DoS.

Zawarte w EIP w Stambule

EIP (Ethereum Improvement Proposal) – propozycje ulepszenia protokołu Ethereum, które są przedkładane do dyskusji przez programistów przed każdym hard forkiem. W ramach przygotowań do Stambułu zatwierdzono sześć takich propozycji:

EIP-152 – ta propozycja wprowadza nową wstępnie skompilowaną umowę, która implementuje funkcję kompresji F stosowaną w algorytmie kryptograficznym Blake2. Celem jest stworzenie interoperacyjności między maszyną wirtualną Ethereum (EVM) a Zcash lub innymi kryptowalutami w oparciu o protokół Equihash.

EIP-1108 – ma na celu obniżenie wstępnie skompilowanego kosztu gazu (opłaty za wdrożenie inteligentnych umów), co z kolei korzystnie wpłynie na rozwój szeregu rozwiązań w zakresie prywatności i skalowania sieci.

EIP-1344 to propozycja użycia identyfikatora łańcucha, aby zapobiec atakom polegającym na odtwarzaniu transakcji między różnymi łańcuchami bloków. Do tej pory nie było tak jasnych specyfikacji ustawiania identyfikatora łańcucha dla określonej sieci, a wszystko było ręcznie ustalane przez operatorów klientów i społeczności danej sieci.

EIP-1884 – ta propozycja ma na celu zwiększenie kosztów gazu dla niektórych kodów, które w kontekście szybkiego rozwoju sieci Ethereum zaczęły zużywać więcej zasobów (procesor, pamięć itp.). Według twórców, w ten sposób będzie można osiągnąć lepszą równowagę między zużyciem gazu a zużyciem zasobów.

EIP-2028 – ma na celu zmniejszenie kosztu gazu przy wzywaniu danych z łańcucha z obecnych 68 jednostek na bajt do 16 jednostek. Zwiększy to przepustowość sieci, ponieważ w jednym bloku można umieścić więcej danych.

IP-2200 – Oferuje uporządkowaną definicję zmian w pomiarach gazu dla kodu operacyjnego SSTORE. Stworzy to dodatkowe możliwości korzystania z systemów przechowywania kontraktów, zmniejszając zbędne opłaty.

Druga część aktualizacji (Berlin) ma nastąpić do końca czerwca 2020 r. Powinien zawierać propozycje wymagające więcej czasu na testowanie, na przykład EIP-1057, co jest sporą kontrowersją – zmodyfikowany algorytm wydobywania ProgPoW mający na celu zmniejszenie wpływu urządzeń ASIC.

Ostatecznie, jak mają nadzieję programiści, po zakończeniu obu części aktualizacji sieć Ethereum stanie się szybsza, tańsza i bardziej skalowalna. Oczekują, że wszystko to zostanie osiągnięte bez uszczerbku dla decentralizacji i elastyczności sieci.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.